Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Labyrintem nové Evropy

55_labyrint_R09_2010_n.jpg
55_labyrint_R09_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Navztekaná a hněvivá esej Lubomíra Martínka otevírá nové dvojčíslo Labyrint revue, jehož tématem je tentokrát Nová Evropa. Evropská unie je podle českého prozaika a překladatele utopický projekt, Brusel se stal „odkladištěm pro politiky, vysněným útočištěm pro lidské typy, kterým se kdysi ve východní Evropě říkávalo vekslák“. Evropská unie nivelizuje svébytné kultury, „eurožvanilové soutěží o to, kdo pronese větší hovadinu“, a tak jedinou šancí, jak se bránit, je „posměch, opovržení, bojkot, pasivní rezistence a trpělivost“. Čtenář při tom plamenném výlevu přemýšlí, jestli tím snad Martínek naznačuje, že zahajuje protestní hladovku.

55_labyrint_R09_2010_s.jpg
55_labyrint_R09_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Politologické eseje jsou nejslabším článkem Labyrintky 25–26, a kdyby zůstalo jen u nich, bylo by aktuální číslo bizarním vyšinutím z jinak výborné řady tematických ročenek. Čtenář se musí ke střízlivým textům prokousávat podivínskými nápady, jako je třeba společenský konstrukt Oleho Boumana, nizozemského historika architektury a kultury. Ten navrhuje vytvoření superministerstva pro organizaci času, které by zastřešovalo projekty vedoucí Evropany ke sdílení společného času, čímž by se posilovala evropská identita. Samir Amin, ekonom a politolog egyptsko-francouzského původu, zase v Evropě vidí umělý konstrukt, který si uzurpoval helénistickou myšlenkovou tradici, jež má původ v Orientu, podobně jako si…

2010_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte