Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost

Perry Motejl zasahuje

Smrt prvního českého ombudsmana připomněla, že i v neslušné době bylo možné dělat svoji práci důstojně

31B_R20_2010_n.jpg
31B_R20_2010_n.jpg • Autor: Respekt

„Vyžeňte vrahy Prrrusy z Prahy,“ zpívá jednačtyřicetiletý advokát zkoprnělému senátu pražského soudu. Píše se rok 1973 a pěvecký výkon obhájce Otakara Motejla není projevem bláznovství, ale pokusem pomoci klientovi.

Dnes je jím překladatel (a pozdější pražský primátor) Jaroslav Kořán, který se před soud dostal spolu se třemi přáteli za „hanobení národa a přesvědčení“. Měli se ho dopustit tím, že v hospodě pěli citovaný verš ze sokolské písně (pochopitelně bez důležitého písmena „P“). Motejl chtěl řádně zazpívanou písní dokázat, že ani v tichu soudní síně, natož v hluku hospody, nejde Prusy od Rusů rozlišit. Nakonec sice prohrál a Kořán dostal několik měsíců vězení, ale obhajoba mu dodala nezbytnou sílu. „Byl brilantní, dokázal udělat ze soudců úplné hlupáky. V soudní síni to vyvolávalo salvy smíchu,“ vzpomíná Kořán. „Věděl, kam až může zajít, a měl cit pro vtip.“

Podobně nadšeně vzpomíná na mimořádně oblíbeného porevolučního soudce, ministra a prvního českého ombudsmana Otakara Motejla celá řada klientů, kterým během bolševické vlády pomáhal jako obhájce v boji s režimem.

Práci advokáta se s krátkou přestávkou věnoval od poloviny 50. let až do roku 1989. Patřil mezi hrstku právníků, kteří byli ochotni obhajovat lidi v politických procesech. Většinu jeho práce ale tvořily běžné trestní kauzy a pražská…

2010_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte