Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Eseje

Jsou fotbalisté racionální?

Proč brankáři i střelci pokutových kopů zmenšují své šance na úspěch

70_mercier_R20_2010_n.jpg
70_mercier_R20_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Jsou fotbalisté racionální? To záleží na tom, jaké jsou jejich skutečné motivy. Nebudeme se v této chvíli zabývat jejich chováním mimo hřiště, neboť není zcela jasné, jaké normy racionálního chování lze v jejich případě uplatnit (jak kdysi řekl George Best: „Utratil jsem spoustu peněz na chlast, holky a rychlá auta. Zbytek jsem promrhal.“). Nicméně, když fotbalisté hrají fotbal, zdá se, že jejich motiv je jasný: vyhrát zápas. Koneckonců, nemravně vysoké příjmy mnoha profesionálních fotbalistů závisejí na tom, kolik zápasů jejich týmy vyhrají.

Vezměme si jednu herní situaci, která je ve fotbale ukázkově čistá, a to je pokutový kop. Hráč musí vstřelit míč do sítě a brankář mu musí zabránit dát gól. Tato kombinace velké odpovědnosti a intenzivního tréninku by měla přimět obě protistrany v případě pokutového kopu k optimálnímu a racionálnímu chování. To je důvod, proč si Michael Bar-Eli a jeho kolegové vybrali právě tuto situaci pro svůj výzkum ((I)racionalita v akci, 2009).

Čeho se bojí brankář
Poté, co zhlédl stovky zápasů (nebo přinejmenším stovky pokutových kopů), byl vědecký tým schopen určit nejlepší strategii pro oba hráče – střelce i brankáře. Začněme brankářem. Má v zásadě tři možnosti: zůstat stát ve středu, anebo se vrhnout napravo či nalevo. Po analýze množství pokutových kopů došli vědci k závěru, že pokud zůstane stát ve středu, má zhruba 33procentní šanci chytit…

2010_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte