Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Noví a čistí

Odvážní a poctiví lidé se tady podle sociologů do politiky nehrnou. Odrazuje je pocit, že jde o špinavé řemeslo a oni že stejně nic nezmění. Nováčci na kandidátkách různých stran však dokládají, že to není tak zlé.

19C_jaros_R17_2010_n.jpg
19C_jaros_R17_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Ti tři jsou z různých stran, kandidují v různých částech republiky a navzájem se neznají. Mají ale hodně společného. Všichni se o práci poslance ucházejí poprvé a mají šanci, že budou zvoleni. Zároveň už stihli prokázat odvahu a schopnosti, pro které stojí za to dát jim hlas. Navíc jdou proti proudu, který sociologové považují za převažující. Nedávno ho socioložka Jana Hamanová popsala na stránkách tohoto časopisu takto: „Pokud jde o věci veřejné a prosazení něčeho, jsme lhostejní. Necháme se zastrašit, máme pocit, že všechno už někdo zlobboval, všechno rozhodly nějaké peníze. Radši nic neděláme, aby se nám nic nestalo. Proto je obtížné najít schopné lidi do politiky.“

19C_jaros_R17_2010_s.jpg
19C_jaros_R17_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Příběhy Martina Marka, jedničky plzeňské kandidátky Strany zelených, Aleny Křtěnové, osmičky ČSSD v Paroubkově Ústeckém kraji, a Anny Kohoutové, devítky na kandidátce ODS pro jižní Čechy, ukazují, že když se někdo rozhodne zasáhnout do věcí veřejných, stát za svým a bojovat, jde to v Česku 2010 až překvapivě snadno.

Předsedou po pěti dnech
Martin Marek (27) vstoupil do povědomí veřejnosti nedávno jako ten, kdo usiloval o očistu plzeňské právnické fakulty. Ještě předtím, než vypukl skandál kolem neoprávněně udělovaných titulů, mluvil jako zástupce studentů v akademickém senátu o tom, že se vedení fakulty nechová, jak by mělo. Právě on přesvědčil…

2010_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte