Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Lehký podvod s harfou

Tři desky zázračné písničkářky Joanny Newsom

Doba dnes mase diktuje poslouchat osamocené singly jako kulisu k přebíhání mezi prací, domovem, kulturou a nákupy. Tato mainstreamová konvence se nedá úplně zbořit, ale dají se k ní alespoň nabízet alternativy. A právě to je ideální práce pro Joannu Newsom, školenou harfenistku, zpěvačku a instinktivní básnířku.

Teď na trh poslala novou trojdesku Have One On Me s více než dvěma hodinami hudby. Není to žádný fast food, ale kvalita materiálu deklamuje, že dlouhá stopáž může být problém jen pro fanoušky. Ona rozsah ustojí a záleží jen na vás, abyste si na ni našli dost času. Stojí to za to: už proto, že máte možnost si užít plnohodnotné umění v jeho plném významu, aniž byste měli pocit, že posloucháte desku z jiné doby.


Stejně samá špína
Osmadvacetiletá Američanka je do harfy zamilovaná už od dvou let. Tak malé dítě však nikdo nenechal na harfu hrát, a tak byla vděčná alespoň za lekce klavíru (dle nejlepších skladeb aktuální desky se jí i tohle hodilo). Na vytoužený nástroj si poprvé zahrála v sedmi.

Joanna kromě harfy miluje také historii. Nadšeně se přehrabuje v její poetice a vizualitě, obaly jejích alb jsou namalovány ve stylu středověkých maleb, podobně se občas obléká do dlouhých, bohatě zdobených sukní. Řada jejích skladeb zní účelně anachronicky. Na orchestrálním, ale pořád ještě pro intimní příležitosti vhodném albu Ys (2006) vypráví příběhy jako vytržené ze sborníku renesanční literatury…

2010_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte