27_R30_2009AA_n.jpg
27_R30_2009AA_n.jpg • Autor: Respekt

Kdyby byla Kalifornie se svým Hollywoodem a Silicon Valley samostatným státem, jezdila by díky svému významu a velikosti na zasedání zemí G 8. Kaliforňané jsou ale nejspíš rádi, že se státní suverenitou zabývat nemusejí. Kdyby totiž byla Kalifornie samostatným státem, stála by dnes před státním bankrotem jako třeba před několika lety Argentina.

27_R30_2009AA_s.jpg
27_R30_2009AA_s.jpg • Autor: Respekt
Již čtvrtý týden rozdává kalifornská vláda guvernéra Arnolda Schwarzeneggera místo peněz papíry. Každý, kdo má co dočinění s vládou, ať je to firma opravující most, daňový poplatník čekající na vrácení daňových přeplatků nebo student závislý na státním stipendiu, má prostě smůlu. Místo peněz dostane do ruky pouze hrst papírů s oficiálním názvem Registrovaná poukázka – ve skutečnosti potvrzení, že jeho vlastníkovi stát dluží peníze, které nemá. Kalifornie, stát s téměř čtyřiceti miliony obyvatel a osmá největší ekonomika světa, je na mizině. V jeho rozpočtu se otevřela díra o velikosti 26 miliard dolarů a každým dnem roste.

Dvacet šest miliard dolarů na první pohled v době, kdy americký federální schodek právě překročil magickou hranici jednoho bilionu, nevypadá nijak neobvykle. Jenže Kalifornie není samostatný stát, možnosti jejích příjmů jsou omezené a na rozdíl od centrální vlády nemůže tisknout vlastní peníze. Zároveň nemůže jako firma vyhlásit bankrot a uchýlit se před věřiteli pod…

2009_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte