Pokud je intuice editorů Lidových novin správná, pak jednou z nejdůležitějších zpráv minulého týdne z pohledu Čechů bylo to, že Francouzi se baví „na náš účet“. V pondělí 15. prosince měl totiž zmíněný deník potřebu ve svém hlavním článku s titulkem „Francouzi se baví. Na český účet“ informovat čtenáře, že ve francouzském satirickém televizním pořadu Gumáci ironizují Klause a české předsednictví EU. V zemi, která si zakládá na svém smyslu pro humor, je to pozoruhodná ostražitost a ukřivděnost.

Není to vyzkoušené

Mezi Čechy se odedávna traduje, že stejně jako existuje britský nebo židovský humor, tak existuje i humor český. Svým laděním černý, cynický, trochu sebeironický. Poslední dobou je ale důvod k pochybám, jestli nejde o pouhý mýtus. Tato otázka se nabízí nejen při četbě zmíněného úvodníku Lidových novin, ale i s ohledem na hlavní tuzemské zábavní médium – televizi. Na žádném českém kanálu v současné době totiž nevzniká satirický pořad, v němž by se člověk oním černým, cynickým, sebeironickým humorem mohl pokochat. Je to náhoda? Zřejmě nikoliv.

Internet nabízí alternativu televize, fenomén České sody by na něm ale zřejmě nevznikl.Zvláštní pozornost v tomto směru zasluhuje Česká televize také proto, že v uplynulých týdnech vyšla na DVD reedice České sody. S odstupem deseti patnácti let se divák jen diví, jak nespoutaný humor na ČT tehdy vznikal. K…

2008_obalka_R52-1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 71 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R52-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 71 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2453

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte