V Kišiněvě stydne topení v domácnostech. Zatímco spor o cenu dodávek plynu mezi Ruskem a Ukrajinou se k úlevě evropských zemí podařilo rychle zažehnat, kohouty do Moldavska zůstávají stále zatažené. Polovinu plynu nutného k vytápění domácností i výrobě elektřiny v tuto chvíli proudí do země z Ukrajiny, zpravodajové však hlásí citelný pokles teploty vody i topení.

I v případě Moldavska jde o cenu plynu v kombinaci s podezřením, že se Moskva chce Moldavanům plést do domácí politiky. Kišiněv odebíral až dosud plyn za 80 dolarů na tisíc kubických metrů, ruský Gazprom chtěl od letošní zimy dvojnásobek. A stejně jako v případě Ukrajiny zdůvodnil náhlé zdražení nutností přejít na tržní ceny.

Samotní Moldavané vidí problém v politice. V čele země stojí prezident Vladimir Voronin, jenž se netají prozápadní orientací a sní o vstupu země do Evropské unie. Zavřené plynové kohouty Gazpromu mají být z tohoto úhlu pohledu připomenutím, že stát k Bruselu čelem a k Moskvě zády nemusí být vždy výhodné.

Samotná Evropská unie vyjádřila nad neschopností najít shodu obavy, Rusko ale nekritizovala. Moldavští úředníci doufají, že s nimi zástupci Gazpromu alespoň začnou v dohledné době jednat.

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1664

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte