Čečenského prezidenta Sajdulajeva dostali Rusové metodou cíleného zabíjení. Doba kobercového bombardování Grozného patří minulosti, ale lidé už nevěří nikomu a ničemu.

Byla to elegantní poprava, to se musí nechat. Bez zbytečných ztrát (1 mrtvý příslušník ruských tajných služeb a 2 členové čečenské kolaborantské policie), s výtečným výsledkem. Rusové 17. června ve všech zprávách ukazovali rozcapené tělo mladého muže v kaluži krve, svlečené do půl těla s kalhotami staženými tak, že byly vidět spodky. Nic víc ponižujícího pro Čečence, tím spíš říká-li si prezident, nelze vymyslet. Měl to být nejen důkaz jeho smrti, ale i obrovské „morální“ převahy Rusů a jejich čečenských pomocníků vedených boxerem a kriminálníkem Ramazanem Kadyrovem.

Abdul-Chalim Sajdulajev je dalším z řady prezidentů povstalci vyhlášené Čečenské republiky Ičkeria, kterého se podařilo fyzicky zlikvidovat. Je třeba zdůraznit, že pronásledováním vůdců guerilly se zabývají vždy speciální jednotky Federální služby bezpečnosti (FSB), popřípadě vojenské rozvědky GRU, nikoli armáda sestavená z nezkušených „záklaďáků“ a po penězích lačných žoldáků. Operace tajných služeb jsou na rozdíl od velkých armádních tažení vždy elegantnější, propracovanější a nevyvolávají takový hněv čečenských civilistů. Už jen proto, že ti při takových akcích zpravidla hynou v omezeném počtu.

Aby se bili navzájem

Za první války v Čečensku (1994–96) se operace zaměřené na…

200626-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200626-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte