Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Diskuse

Hádejte, kdo dnes přijde na snídani

mobrazek_1336.gif
mobrazek_1336.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1336.jpeg
Fotografie: Paní učitelko, támhle jde ten pán, co o nás psal ve Frankfurter Allgemeine Zeitung. Foto Jaromír Chlada • Autor: Respekt

Česká vláda chce napříště více pomáhat disidentům, kteří v různých částech světa bojují proti totalitním režimům. Počátkem tohoto měsíce proto ministerstvo zahraničních věcí zřídilo zvláštní odbor, který bude mít tuto agendu na starosti. Prozatím jej vybavilo deseti miliony korun, za něž má podporovat především svobodné tiskoviny, pořádání konferencí a stipendia. Hlavními adresáty pomoci by pak měli být opoziční skupiny zejména v Bělorusku, Barmě a na Kubě. Respekt o aktivitách české diplomacie na tomto poli už referoval (viz téma Češi spravují svět, Respekt 45/2003) a hodlá je i nadále průběžně sledovat. Po vzniku samostatného odboru pro tyto záležitosti proto také požádal o komentář jednoho z prvních průkopníků tohoto druhu pomoci, někdejšího chargé d’affaires v Havaně a pozdějšího velvyslance v Pákistánu a Afghánistánu, Petra Přibíka.

Dobře vím, co pro naše obhájce lidských práv znamenalo, když je za své oficiální návštěvy Prahy v 80. letech pozval na snídani François Mitterrand. Mám zato, že gesto někdejšího francouzského prezidenta bylo naším morálním imperativem a chtěl jsem se proto ve svém postavení chovat stejně.

Byl jsem českým chargé d’affaires v Havaně v letech 1996 až 1998. Tedy v době, kdy v Praze převažoval zájem na dobrých hospodářských stycích nad obranou lidských práv. To se změnilo až po nástupu staronového náměstka ministra zahraničí Martina Palouše, který…

v31.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte