mobrazek_120.gif
mobrazek_120.gif • Autor: Respekt

vobrazek_120.jpeg
Fotografie: Zátah v maďarském nevěstinci. (Snímek z roku 1992) Foto: archiv • Autor: Respekt

Maďarská sdružení na ochranu zájmů prostitutek vytrvale volají po – světe, div se – důsledném dodržování zákonů. Norma z roku 1999 proti organizovanému zločinu umožňuje provozovat pouliční prostituci, a sice v tzv. zónách tolerance. Místní samosprávy by zóny měly vymezit na svých územích v dostatečné vzdálenosti od veřejných institucí, aby, stručně řečeno, prostitutky nepohoršovaly obyvatele. Samosprávy se však většinou zdráhají to učinit, což před pár týdny přimělo ombudsmana Alberta Takácse k vyslovení výzvy na adresu vlády, aby konečně s touto, jak doslova řekl, „absurdní situací“ něco udělala.

Vyhrané procesy

Zóny jsou už vymezeny například v některých budapešťských obvodech nebo v Miskolci či Kecskemétu, stále jsou to však spíše výjimky. Obyvatelé si je zpravidla v blízkosti svých domovů nepřejí. A tak se většina samospráv zónám brání, jak jen může. „Děvčata radosti“ (örömlányok), jak se maďarsky říká ženám nabízejícím své tělo, dosáhla jen částečných úspěchů. Sdružení na ochranu jejich zájmů vyhrálo pár soudních sporů se samosprávami v hlavním městě, které dosud neurčily hranice zón. Podle rozhodnutí soudů z loňského roku musí například druhý a jedenáctý obvod území vytyčit. A pak tu je také verdikt Ústavního soudu o zrušení některých nařízení třetího a čtvrtého obvodu: ty formálně označily teritorium pro pouliční prostituci, ve…

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte