Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Kondom versus Kjóto

Představte si, že na řešení problémů lidstva máte 50 miliard dolarů. Na jaké programy by se měly vynaložit, aby přinesly největší užitek? S touto otázkou se na známé světové ekonomy obrátil dánský intelektuální provokatér, profesor statistiky Bjřrn Lomborg. Konkrétně třeba takto: je lepší snažit se zastavit globální oteplování, když na oceánských souostrovích Tuvalu, Kiribati a Maledivy už někteří obyvatelé v obavě ze stoupající hladiny žádají australskou a novozélandskou vládu o azyl? Nebo je lepší bojovat s epidemií AIDS, která v subsaharské Africe rozleptává imunitní systém milionů lidí?
Kdo už o Lomborgovi někdy slyšel, toho nepřekvapí, že doporučení ekonomů, nazvané Kodaňský konsensus, vyznělo jednoznačně: globální oteplování prohrálo s AIDS na celé čáře.

mobrazek_1107.gif
mobrazek_1107.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1107.jpeg
Fotografie: Kresba: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Představte si, že na řešení problémů lidstva máte 50 miliard dolarů. Na jaké programy by se měly vynaložit, aby přinesly největší užitek? S touto otázkou se na známé světové ekonomy obrátil dánský intelektuální provokatér, profesor statistiky Bjørn Lomborg. Konkrétně třeba takto: je lepší snažit se zastavit globální oteplování, když na oceánských souostrovích Tuvalu, Kiribati a Maledivy už někteří obyvatelé v obavě ze stoupající hladiny žádají australskou a novozélandskou vládu o azyl? Nebo je lepší bojovat s epidemií AIDS, která v subsaharské Africe rozleptává imunitní systém milionů lidí?

Kdo už o Lomborgovi někdy slyšel, toho nepřekvapí, že doporučení ekonomů, nazvané Kodaňský konsensus, vyznělo jednoznačně: globální oteplování prohrálo s AIDS na celé čáře.

Kolik stojí život

Bjørn Lomborg (38) proslul v roce 1998 vydáním knihy Sceptical Environmentalist (Skeptický ochránce přírody). V ní tento bývalý člen Greenpeace dokazuje, že se životní prostředí na planetě zlepšuje, třebaže se to většině lidí nezdá. Ochránci přírody podle něj v mnoha věcech „panikaří“, nebo dokonce vědomě přehánějí, aby snáze sháněli peníze na svou činnost. Lomborg tehdy rozzuřil nejen ochránce přírody – knihu jako „objektivně nepoctivou“ a „ve zřetelném rozporu se standardy uznávané vědecké praxe“ odsoudil etický výbor Dánské akademie věd. Zelený…

v26.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v26.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1548
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte