Pobaltí – konkrétně Litva, Lotyšsko a Estonsko, tři postsovětské republiky u Baltského moře – se u nás velmi často hází do jednoho pytle, což zdaleka neodpovídá realitě. Projevilo se to právě před týdnem, když v Litvě, jinak jednom ze tří téměř vzorných pobaltských kandidátů na členství v NATO a EU (2004), propukl skandál týkající se bezpečnosti země, jejího vztahu k organizovanému zločinu a především letos v lednu zvoleného prezidenta Rolandase Paksase.

Litva se vymykala ze zaběhlých modelů sovětského světa už dlouho. Byla sice jednou ze tří baltských republik, které se po první světové válce osamostatnily ze jha ruského impéria, aby v něm v roce 1940 znovu zakotvily, ale jinak se výrazně liší. Jednak tím, že – na rozdíl od protestantského Estonska a Lotyšska – byla jediným regionem Sovětského svazu, kde v drtivé většině převládalo katolictví ve víceméně polském tradicionalistickém stylu. A také tím, že Litva se v agonii SSSR snad nejvehementněji domáhala samostatnosti. Vždyť jako první republika hned v březnu 1990 vyhlásila parlamentní deklarací obnovu nezávislosti. Nicméně o třináct let později se nyní o prvním listopadovém víkendu objevily informace, že litevský prezident Paksas je napojen na ruský organizovaný zločin. Přitom nešlo o bláboly bulvárního tisku, nýbrž o pasáže ze zprávy litevské tajné služby VSD, publikované v seriózním listu Respublika. Celý případ získal takovou rezonanci, že se mu věnuje i americká televize CNN.

v46.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v46.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte