Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Splnily se mi sny, je to skoro zázrak

Rámeček

IVETA KOVÁČOVÁ (38 let) se narodila v Čechách, její rodina pochází ze Slovenska. Po studiu na Střední pedagogické škole a na Státní konzervatoři pracovala jako učitelka v mateřské škole v Žatci, poté se věnovala rockovému a jazzovému zpěvu. V současnosti pracuje třetím rokem jako moderátorka v České televizi; je také zpěvačkou česko-romské skupiny Triny (jejich CD produkoval Ivan Král). Je vdaná, má jedno dítě.

Bylo těžké získat s romským původem místo v televizi?

Vyhrála jsem konkurz. Otec mi říkával: musíš být vždycky lepší, nikdy tě nebudou měřit stejným metrem. A je to pravda - i tohle místo jsem získala nejen díky svým schopnostem, ale určitě také v rámci pozitivní diskriminace.

Stalo se vám to už někdy?

Myslím, že ne. Pokaždé, když jsem se ucházela o zaměstnání, tak si mě dvakrát měřili a nedej bože, kdybych neměla střední školu a konzervatoř. I tak jsem často slyšela: nemáme. Přijít s takovou barvou pleti a mít jen základní školu je obrovský problém.

Jak na vás jako na tvář z obrazovky lidé reagují?

Zdraví mě, někdy i osloví jménem. Hlavně to má příznivý dopad na Romy: najednou vidí, že někdo z jejich lidí dělá prestižní práci, že nějak vypadá a nějak mluví. Jsem tu jako člověk, který prolamuje něco zajetého a špatného a zkaženého. To mě těší. Jsem ráda, že se něco málo posunulo a opravdu uskutečnilo: Romové jsou na obrazovce. Jenže - v jiných zemích jsou menšinám věnované celé kanály.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.