Ještě před patnácti roky by články o počítačích, jejichž paměť netvoří čipy, ale bílkoviny, případně o miniaturních robotech putujících uvnitř krevního oběhu člověka, bylo možné najít jen v periodikách věnovaných sci-fi literatuře. Dnes jsou to jen jedny z mnoha cílů nanotechnologií - možná nejnadějnějšího vědního oboru nového století.

Od převodovky k buňce

Řecká předpona nano- označuje měrné jednotky, jež jsou jednou miliardtinou svého základu - do metru se vejde miliarda nanometrů, do milimetru milion. Sto nanometrů je typický rozměr menších molekul. Stavebním materiálem nanotechnologií jsou tedy doslova hromádky atomů. Duchovním otcem oboru je K. Eric Drexler z Massachusettského technologického institutu, který již roku 1986 publikoval vizionářskou knihu Stroje stvoření. Ta vytyčila agendu, aniž by se autor příliš staral, jak ji naplnit a zda to je vůbec možné. Realitou se nanotechnologie stávají až v posledních letech. Drexler a jeho první následovníci uvažovali především o jednoduchých mechanických prvcích včetně motorků, převodů apod. Představte si, jak maličký strojek putuje vnitřkem těla a jemně opravuje, co je kde porouchané. Tím by se možná otevřela cesta k efektivní léčbě rakoviny: nádor dovedeme zabít, s ním však bohužel i pacienta, protože příslušné chemikálie zlikvidují i zdravé buňky. Nanorobot by mohl zařídit přesně cílené dávkování. Dalším možným využitím je zpracování odpadů v životním prostředí: postavme si armádu miniaturních…

06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte