Zase dostal přednost beton

Znechutil mě článek o zamýšlených vodních stavbách na Labi (Pytel státní mouky - Respekt č. 4/2002). Doufal jsem, že o podobných věcech už se u nás neuvažuje. Jak je vidět, bohužel jsem se mýlil. Když je chuť, najde se na nesmysly ve státním rozpočtu vždycky peněz dost. Pokora a úcta ke kráse a jemnosti krajiny tak zase jednou vzala za své a přednost dostal beton. Je to přitom celé chytře vymyšlené: soukromí loďaři shrábnou zisk a nám zůstane zničená krajina.

Slavomír Bušina, Uherský Brod

Nejen svoboda slova je hodnotou

Rád bych připsal několik poznámek k článku Erika Taberyho Nezavírejte za slova (Respekt č. 4/2002). Zpráva Helsinského výboru Kongresu USA kritizovala české politické špičky za zneužívání paragrafu o pomluvě a navrhla sporná ustanovení zrušit s odůvodněním, že jejich aplikování je porušením základního práva na svobodu projevu. To je ale omyl. Napadený paragraf totiž dává občanům do ruky možnost bránit se lžím, na což mají právo, které jim zaručují i nejvýznamnější mezinárodní dokumenty, jichž jsou jak Česká republika, tak Spojené státy signatářem. Činí tak Všeobecná deklarace lidských práv, Helsinské pakty a koneckonců i Listina základních práv a svobod, která je součástí českého ústavního pořádku. Bylo by samozřejmě chybou domnívat se, že zákon je tu…

06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte