Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentáře

Zkroťte řidiče

Nekončící série smrtelných zranění chodců na přechodech stvrdila drsnou skutečnost: na zdejších silnicích vládne bezohledná síla a zoufale se nedodržují pravidla silničního provozu či slušného chování. Místo apelů, zpřísňování pravidel a tvrdých trestů dávají politici grázlům za volantem volnější ruce a policie na vymáhání dosud platných norem rezignovala. Ostatně tragédie z posledního týdne ukázaly proč.
Jízda autem z Německa či Rakouska bývá velmi poučná. Po přejezdu českých hranic se řidič ocitá v nápadně jiném světě. Najednou je mnohem obtížnější zařadit se do kolony jiných aut, vyjet z vedlejší cesty a vůbec dělat vše, co závisí na toleranci ostatních řidičů. Pohybovat se předepsanou rychlostí přináší absurdní pocit provinění z toho, že překážím ostatním. Vyjet na českou silnici zkrátka znamená vydat se do boje.
Takový je dojem z kabiny auta. Jenže zatímco v něm lze leccos možná i vyhrát, lidé na chodníku jsou předem odsouzeni do role poražených. Základní formulka přežití na českých silnicích zní: nespoléhat se na pravidla hry, nečekat zastání dopravního policisty nablízku, nečekat od řidičů slušnost. Pokud přijde, je to jen příjemné překvapení.

Nekončící série smrtelných zranění chodců na přechodech stvrdila drsnou skutečnost: na zdejších silnicích vládne bezohledná síla a zoufale se nedodržují pravidla silničního provozu či slušného chování. Místo apelů, zpřísňování pravidel a tvrdých trestů dávají politici grázlům za volantem volnější ruce a policie na vymáhání dosud platných norem rezignovala. Ostatně tragédie z posledního týdne ukázaly proč.

Slušnost nečekej

Jízda autem z Německa či Rakouska bývá velmi poučná. Po přejezdu českých hranic se řidič ocitá v nápadně jiném světě. Najednou je mnohem obtížnější zařadit se do kolony jiných aut, vyjet z vedlejší cesty a vůbec dělat vše, co závisí na toleranci ostatních řidičů. Pohybovat se předepsanou rychlostí přináší absurdní pocit provinění z toho, že překážím ostatním. Vyjet na českou silnici zkrátka znamená vydat se do boje.

Takový je dojem z kabiny auta. Jenže zatímco v něm lze leccos možná i vyhrát, lidé na chodníku jsou předem odsouzeni do role poražených. Základní formulka přežití na českých silnicích zní: nespoléhat se na pravidla hry, nečekat zastání dopravního policisty nablízku, nečekat od řidičů slušnost. Pokud přijde, je to jen příjemné překvapení.

I v těchto konturách ovšem celý minulý týden vypadal jako zlý sen. Z každých ranních novin pravidelně vypadla zpráva o zabití dalšího člověka na přechodu pro chodce – celkem jich takhle od pátku do pátku zahynulo osm, dalších třináct bylo těžce zraněno. Na vině je to…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].