Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Zkroťte řidiče

Nekončící série smrtelných zranění chodců na přechodech stvrdila drsnou skutečnost: na zdejších silnicích vládne bezohledná síla a zoufale se nedodržují pravidla silničního provozu či slušného chování. Místo apelů, zpřísňování pravidel a tvrdých trestů dávají politici grázlům za volantem volnější ruce a policie na vymáhání dosud platných norem rezignovala. Ostatně tragédie z posledního týdne ukázaly proč.
Jízda autem z Německa či Rakouska bývá velmi poučná. Po přejezdu českých hranic se řidič ocitá v nápadně jiném světě. Najednou je mnohem obtížnější zařadit se do kolony jiných aut, vyjet z vedlejší cesty a vůbec dělat vše, co závisí na toleranci ostatních řidičů. Pohybovat se předepsanou rychlostí přináší absurdní pocit provinění z toho, že překážím ostatním. Vyjet na českou silnici zkrátka znamená vydat se do boje.
Takový je dojem z kabiny auta. Jenže zatímco v něm lze leccos možná i vyhrát, lidé na chodníku jsou předem odsouzeni do role poražených. Základní formulka přežití na českých silnicích zní: nespoléhat se na pravidla hry, nečekat zastání dopravního policisty nablízku, nečekat od řidičů slušnost. Pokud přijde, je to jen příjemné překvapení.

Nekončící série smrtelných zranění chodců na přechodech stvrdila drsnou skutečnost: na zdejších silnicích vládne bezohledná síla a zoufale se nedodržují pravidla silničního provozu či slušného chování. Místo apelů, zpřísňování pravidel a tvrdých trestů dávají politici grázlům za volantem volnější ruce a policie na vymáhání dosud platných norem rezignovala. Ostatně tragédie z posledního týdne ukázaly proč.

Slušnost nečekej

Jízda autem z Německa či Rakouska bývá velmi poučná. Po přejezdu českých hranic se řidič ocitá v nápadně jiném světě. Najednou je mnohem obtížnější zařadit se do kolony jiných aut, vyjet z vedlejší cesty a vůbec dělat vše, co závisí na toleranci ostatních řidičů. Pohybovat se předepsanou rychlostí přináší absurdní pocit provinění z toho, že překážím ostatním. Vyjet na českou silnici zkrátka znamená vydat se do boje.

Takový je dojem z kabiny auta. Jenže zatímco v něm lze leccos možná i vyhrát, lidé na chodníku jsou předem odsouzeni do role poražených. Základní formulka přežití na českých silnicích zní: nespoléhat se na pravidla hry, nečekat zastání dopravního policisty nablízku, nečekat od řidičů slušnost. Pokud přijde, je to jen příjemné překvapení.

I v těchto konturách ovšem celý minulý týden vypadal jako zlý sen. Z každých ranních novin pravidelně vypadla zpráva o zabití dalšího člověka na přechodu pro chodce – celkem jich takhle od pátku do pátku zahynulo osm, dalších třináct bylo těžce zraněno. Na vině je to…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.