Tím, čím bylo pro Ameriku 11. září, rozuměj 2001, se stal pro Indonésii, a nejenom ji, 12. říjen, rozuměj 2002. Rukopis krveprolití na ostrově Bali nese všechny znaky organizace Al Kajda či skupin na ni napojených, což otevřeně tvrdí americké i indonéské úřady. O autorech největší teroristické akce od loňského útoku na USA není pochyb. Méně jasno už je v odpovědi na otázku, jak teror na Bali a reakce na něj zařadit do kontextu postojů vůči hrozbě z Iráku či Severní Koreje. Jinými slovy - na kolika frontách současně a jakými způsoby lze vést tažení proti terorismu, ať už by byl v podobě státní nebo „soukromé“.

Proti všem

V sobotu 12. října, půl hodiny před půlnocí místního času, otřásla baliským letoviskem Kuta série výbuchů. Největší z nich, nálož explodující v autě zaparkovaném na ulici, zlikvidoval zcela naplněnou diskotéku Sari. Útok zanechal nejméně 187 mrtvých, v drtivé většině turistů z Austrálie, Velké Británie, Francie, Singapuru a dalších zemí, městem se potácely ještě stovky těžce zraněných lidí. Počínaje hned druhým dnem tisíce turistů Bali opouštěly. Dvanáctý říjen 2002 tedy v podstatě ukončil diskuse o tom, zda útok z 11. září 2001 mířil jen na Spojené státy, nebo na celý Západ, na „civilizaci volby“, jak ji před měsícem ve svém bilančním článku výstižně nazval Miloš Zeman. Jsme v tom všichni, mohou říci Američané, Evropané, Australané a další bez velké nadsázky. Z toho také plyne, že obrana a prevence proti globálnímu terorismu…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte