Když se více než osmdesátiletý britský historik Arnold Joseph Toynbee (1889–1975) ve své poslední knize Lidstvo a matka Země ohlíží za časem, který mu bylo dáno prožít, nachází traumatický zlom epochy v srpnu 1914. Ve srovnání s tím, co následovalo, se prý viktoriánské časy zdály být zlatým věkem, a to zvlášť pro středostavovské pamětníky z vyspělých zemí Západu. Euroamerická civilizace tehdy dovršila svou nadvládu nad světem (s výjimkou Afghánistánu a Habeše) a svým hodnotám založeným na helénské i židovské kultuře, římském právu a křesťanské věrouce přisuzovala univerzální platnost. Nejvydatnějším zdrojem civilizačního optimismu byl v roce 1913 úžasný rozvoj věd a technologií, jenže už následujího roku se tyto pilíře západního sebevědomí začaly diskreditovat a hroutit na frontách první světové války. Z odstupu dalších šedesáti let se „zlatý věk“ před první světovou válkou historikovi jeví jako neobyčejně výživný substrát pro bujení zhoubných zárodků budoucích krizí, avšak jejich základní příčiny rozpoznává už v mnohem hlubších vrstvách času. K hlavním patří prudké zrychlení technologického rozvoje. Docházet k němu začalo už v prehistorii někdy před čtyřiceti až sedmdesáti tisíci lety, ale teprve v posledním století ohrožuje samu existenci života na Zemi.

Šifry civilizací

Inspirován příkladem Oswalda Spenglera se Toynbee ve svém celoživotním badatelském díle soustředil především na podrobné zkoumání a porovnávání různých civilizací. V lidských…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte