Případ 434 uprchlíků - převážně z Afghánistánu, Srí Lanky a Pákistánu - na norské lodi Tampa, který před dvěma týdny rozhýbal světová média, dospěl před týdnem ke zdárnému konci. Uprchlíci, kteří se po záchraně z potápějící se kocábky pokusili „unést“ Tampu do Austrálie, teď míří na východ. Austrálie jim odmítla vstup na své území, ale minulé pondělí poskytla svou válečnou loď Manoora, aby je dopravila na Papuu-Novou Guineu (do přístavu v metropoli Port Moresby), odkud poletí dílem (asi ze dvou třetin) na ostrůvek Nauru, dílem na Nový Zéland. Můžeme si položit otázky: Proč se role mezistanice ujala Papua-Nová Guinea místo Austrálie? A proč se cílovou stanicí stane vedle rozsáhlého a řídce zalidněného Nového Zélandu i maličký dvanáctitisícový atol pod rovníkem?

Papuánci mají půdu

Papua-Nová Guinea není na rozdíl od Austrálie vystavena přívalu uprchlíků, takže kauzu Tampa nevnímá jako prvořadý problém. Problémy s přistěhovalectvím na Papuu-Novou Guineu se týkají především Číňanů, kteří tam postupně ovládají drobný obchod - podobně jako v Indonésii a jinde v okolí. Jde o relativně malý počet lidí, kteří ale mají velký ekonomický vliv. Vojtěch Novotný, český biolog působící už řadu let na Papui-Nové Guineji, to shrnuje takto: "Podle všech ukazatelů by měla být Papua-Nová Guinea sama zdrojem ekonomických běženců, ale není tomu tak. Zdejší systém, kdy prakticky každý má nějaký kus půdy a je vázán na svoji vesnici, vede k tomu, že psychologicky je…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte