Kjótský protokol o omezení emisí ve vyspělých zemích, vypracovaný v roce 1997 a dosud podepsaný vládami 168 států světa, lze bez přehánění označit za jeden z nejvýznamnějších pokusů o omezení dopadu industriální revoluce na životní prostředí. Předpokládá, že průmyslové země do roku 2012 zásadně sníží emise kysličníku uhličitého a ostatních tzv. skleníkových plynů, které vznikají při spalování fosilních paliv. A to na úroveň před rokem 1990. Je to dalekosáhlý, ambiciózní plán, který však musí ratifikovat alespoň 55 států, aby mohl vstoupit v platnost. Druhou možností je, aby jej schválil takový počet zemí, který dá dohromady 55 procent celkového objemu emisí ze stanoveného roku 1990. Tedy především největší znečišťovatelé jako Spojené státy a Japonsko. V čem je tedy problém? V tom, že plán dosud neratifikovala žádná z největších průmyslových zemí. A bez účasti Ameriky a Japonska plán podle mnohých názorů pozbývá na smysluplnosti. V Bonnu byla dnes (16. 7.) zahájena velká konference, na které by se mělo rozhodnout, jak dál.

Co je berná mince

Kjótský akt vychází z předpokladu, že v důsledku emisí není zemská atmosféra schopná odrážet infračervené záření z vesmíru. Povrch planety se proto zahřívá jako ve skleníku, což vede k rozpouštění polárních ledovců a nebývalým přírodním pohromám. Jak dobře známo, problém je v tom, že světová vědecká obec není zajedno, do jaké míry je zahřívání planety způsobeno člověkem, resp. emisemi - či zda se spíše jedná o…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte