Řecko na první pohled skýtá řadu paralel s Českem. Obě země prodělaly bolestnou zkušenost s tyranií a obě země hned poté zamířily do „Evropy“. Řecko tam vstoupilo roku 1981 coby nejchudší člen tehdejší „desítky“, coby jakýsi její chvost. Pokud my rozšíříme nynější „patnáctku“, budeme v podobné situaci. Tento čtvrtek vyráží na oficiální návštěvu Řecka premiér Zeman s ministry Grégrem a Fenclem a s doprovodem podnikatelů. Přímo na místě tak budou moci posoudit, které česko-řecké paralely jsou opodstatněné či inspirativní a které naopak přitažené za vlasy.

Nejsme jako oni

Pouhý jeden rok trvala diktatura, která naučila Athéňany bát se vlastních tyranů více než cizích nepřátel. Ti z demokratických politiků, kteří unikli smrti, uprchli z Athén. Jenomže odhodlání těchto emigrantů je takové, že se už roku 403 př. n. l. vítězně vracejí, obnovují platnost demokratické ústavy a s velkorysostí, která se od té doby nepřestane ozývat, odmítnou myšlenku na spravedlivou pomstu za prolitou krev. Výjimkou však zůstane špička tyranie, výbor třiceti, vůdci hrůzovlády - těch se velkorysost netýká. „Nejsme jako oni“ znamená, že nejsme vrazi. Neznamená to, že nejsme schopni vrahy potrestat. Když se roku 1974 n. l. zhroutila vojenská junta v Athénách a demokraté se po návratu z emigrace ujali vlády a obnovili ústavu, nehledali mstu. Ale plukovníci odpovědní za sedm let diktatury stále, po šestadvaceti letech, sedí za mřížemi. Pokud jsou ještě naživu. My jsme bohužel…

v22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte