Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Falešný Švýcar a pět kulometů

Když generál Vladimír Mitro, nový ředitel slovenské tajné služby SIS Slovenská informační služba), předstoupil před poslance parlamentu, rozhostilo se v sále hrobové ticho. Byl pátek 12. února a Mitro začal na schůzi, z níž byla vykázána veřejnost, předčítat svou zprávu o činnosti SIS v letech 1995–98, tedy v době, kdy byl předsedou vlády Vladimír Mečiar a tajné službě šéfoval jeho pobočník Ivan Lexa.Jednotlivé části zprávy prosakovaly do slovenského tisku celý týden, až se ji nakonec deník Sme rozhodl zveřejnit v plném znění. „V posledních letech bylo v podstatě veřejným tajemstvím, že za mnoha domácími skandály stojí SIS. Revolučně nová byla pro mne pouze informace o akcích, které služba prováděla proti okolním zemím,“ hodnotí bratislavský politický analytik Ivo Samson ze Slovenské společnosti pro zahraniční politiku. Někdejší šéf služby a dnešní poslanec za HZDS Ivan Lexa se vyjádřil, že „80 procent Mitrovy zprávy byly lži“ (zbytek označil za polopravdy). Nutno ovšem dodat, že i pouhá desetina informací by celkem pohodlně stačila na Lexovo trestní stíhání.

Sledujte všechny

Vladimír Mitro především potvrdil, že největší slovenský skandál, únos prezidentova syna do ciziny v srpnu 1995, opravdu od počátku až do konce řídila SIS. „V uvedený den vykonával příslušník SIS Dušan H. službu v sledovacím vozidle typu Mercedes 208D, které bylo zaparkováno před domem Michala Kováče mladšího ve Svätom Juri už několik dní,“ uvádí zpráva a tímto policejním…

09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte