„Chybí tu všechno: mouka, cukr, sůl, sirky,“ vypráví smutně mladá žena. „Ale nejhorší je izolace, která trvá už 6 let. Celou dobu jsme odkázáni jen na to, co si sami vyrobíme a vypěstujeme.“ Je zahalená v černém, stejně jako skoro všechny místní ženy. Mezi Svany je smrt častým hostem a v údolí řeky Kodor zvlášť.

Čest a odplata

Svanové jsou kavkazský horský kmen, který se považuje za součást gruzínského národa. Jsou drsní, pracovití, barbarsky odvážní. Pojmy čest a odplata jsou pro ně nejvyššími hodnotami. Část jich žije na území Abchazie, která se v roce 1994 s ruskou pomocí odtrhla od Gruzie. Abchazové tehdy vyhnali všechny místní Gruzíny: 200 000 lidí prchalo po moři i přes úbočí Kavkazu. Jedině Svanové ve svém nepřístupném údolí útokům odolali. Za svobodu však platí vysokou cenu. Na konci 20. století je jejich svět omezen okolními horami. Izolace je skoro stoprocentní.Údolí, které je přírodní pevností, zachránil Emzar Kviciani, tajemný muž, který se 10 let skrýval před policií kvůli zabití vraha. Zorganizoval ze svých příbuzných a přátel domobranu a odrazil Abchazy. Boje trvaly až do poloviny roku 1994, kdy bylo uzavřeno příměří. „Od té doby dodnes nepadl z žádné strany jediný výstřel,“ říká Kviciani.Na gruzínsko-abchazské hranici je nárazníkové pásmo, které kontrolují mírové síly OSN, tvořené ruskými vojáky. Jejich hlavním zájmem je získat od projíždějících řidičů jídlo, alkohol či cigarety. Horskou hranici na severu nekontroluje nikdo.…

04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte