Jihomaďarský Segedín se stal minulou středu jedním z center Evropy. Nejenom že se nacházel v pásu totality, tedy tam, kde zavládlo úplné zatmění Slunce, ale navíc ležel v oblasti, kde se očekávalo jasno. Podobné podmínky pak splňovalo hlavně okolí Balatonu, kam se sjely miliony turistů z celé Evropy. Zatmění Slunce, poslední v tomto století, se tedy v Maďarsku projevilo jako fenomén přírodní, turistický i ekonomický. Jaká byla realita?

S pískotem a bubny

11. srpna, 9 hodin ráno. Dusné horko předchozího dne ukončila prudká noční bouře a stále leje jako z konve. „Město slunce“, jak Segedín celkem oprávněně nazývají turistické brožury, teď nejspíše zklame. Dopoledne probíhá ve znamení dohadů, zda ze zatmění vůbec něco uvidíme. Po desáté déšť ustává, střídavě se zatahuje a zase rozjasňuje. Centrum města je od včerejšího večera plné lidí, na zatmění jich sem přijelo odhadem 150 až 200 tisíc, což zhruba odpovídá počtu vlastních obyvatel. K poledni naštěstí nastává jakési polojasno, slunce se střídavě vynořuje z tenké vrstvy mraků a opět za nimi mizí, v podstatě však je možné zatmění sledovat.Většina diváků obsadila nábřeží a mosty přes Tisu. Pod nimi posedává těsně u vody s pruty asi tucet rybářů. Celým tím shonem davy nad sebou se alespoň zdánlivě ani v nejmenším nedávají rušit, místo na nebe upírají pohledy na své splávky. Když se však blíží klíčová 53. minuta a 23. sekunda po poledni, začátek úplného zatmění, vytahují i někteří rybáři z kapes…

34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte