Připomeňme si známou scénu z filmu „Bohové musí být šílení“. Křovák, prostý obyvatel jihoafrické polopouště, se dostane do konfliktu s „civilizací“: šípem ze svého luku zabije kozu z volně se pasoucího stáda, ale přispěchavší policista - místo aby ho pochválil za dobrou trefu a pak se nechal třeba pohostit úlovkem - ho zatkne. Nejedná se o rasismus či barvu kůže. Jde o konflikt dvou různých právních vědomí, o nepoměr mezi zkušeností jednoho a druhého. Co je špatného na tom, že jsem ulovil volně se pasoucí kořist? Tak se ptá domorodec. Co je špatného na tom, že jsem zatkl zloděje cizího dobytka? Takto se ptá policista. Domluva je nemožná.

Zdálo by se, že podobně můžeme vnímat zprávu z počátku února. Teheránský tribunál odsoudil k trestu smrti ukamenováním hamburského obchodníka Helmuta Hofera za „nedovolený sexuální kontakt s muslimkou“. Je trest smrti za pouhý polibek, jak tvrdí Hofer, přiměřený? Tak se ptá Evropan. Co je špatného na tom, že uplatňujeme islámské právo? Tuto otázku si klade Íránec. A nejen to. Podle íránského ministra zahraničí Charázího je dotyčný rozsudek záležitostí nezávislé íránské justice. Podle německého ministra zahraničí Kinkela je rozsudek popřením základních lidských práv.

Naskýtá se tu zásadní otázka. Kde leží hranice lidských práv? Kde končí lidská práva a začínají práva íránská, čínská, thajská, německá či americká?

Hofer: zápletka spíše politická

Lidská práva se v Íránu nerespektují, ale ne vše, s čím…

07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte