Záběry prakticky totožné s těmi, jaké vysílala televize z povánoční Francie, se objevily na obrazovkách i minulý týden, tentokrát z Polska. Mají tyto násilnosti něco společného? Pramálo.

V sobotu 10. ledna se policie v severopolském městě Slupsk snažila rozehnat fanoušky, kteří se střetli po basketbalovém zápase. Po policejním zásahu zemřel třináctiletý Przemyslaw Czaja. Podle svědků byl chlapec bit způsobem v Polsku nedovoleným - pendrekem dvakrát přímo do hlavy. Krom toho při útěku sám silně narazil do sloupu trolejového vedení. Zranění vyvolala krvácení do mozku a následnou zástavu krevního oběhu a dalších životně důležitých funkcí.

Po několik následujících dní se Slupsk stal dějištěm pouličních demonstrací, od dob ilegální Solidarity nevídaných. Skupiny mládeže ve věku 10–17 let útočily kamením a zápalnými láhvemi na místní sídlo prokuratury a na policejní stanice. Na zasahující policejní oddíly se v těsných uličkách starého města sypaly z oken láhve, sklenice, igelitové sáčky s vodou, a dokonce židle či žehličky. Konfrontaci ještě vyostřilo zdemolování bytu policisty, který osudné rány uštědřil (ten už byl tehdy ve vazbě za neúmyslné zabití). Na druhé straně pak situaci stupňovala sebevražda devětatřicetiletého přednášejícího na místní policejní škole, který, byť se sám zásahu proti demonstrantům neúčastnil, cítil morální zodpovědnost za vývoj událostí ve městě.

Rozbroje ve Slupsku byly nejen obtížně zvládnutelné, ale jsou i těžko hodnotitelné. V…

04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte