Německo neví, zda chce, nebo nechce být zemí přistěhovalců. Vládní CDU a CSU jsou jasně proti, SPD a Zelení by chtěli Německo prohlásit za přistěhovaleckou zemi. Sedm milionů tři sta tisíc lidí, tak veliká je dnešní komunita cizinců, kteří trvale žijí na území Německa - 9 % populace. Několik týdnů před zářijovými volbami do Bundestagu se všechny politické strany vyjadřují k otázkám přistěhovalectví i soužití německé většiny s menšinou, jež podle Němců často nedokázala převzít zdejší normy a zvyklosti a ne zcela dostatečně se integrovala do německé společnosti.

Ježíš by měl smůlu

Nejostřeji se k tomuto problému stavějí křesťanští sociálové v Bavorsku. Jejich volební program lze shrnout tradičně takto: napravo od CSU už není místo pro žádnou demokratickou stranu. Podle představitelů CSU Německo nepotřebuje další imigranty, neboť cizinců tu žije již dost. Naopak - počet přistěhovalců je nutné omezit a těm, kteří nejsou „vítáni“, dát najevo, že jsou nezvanými a nikdo o ně nestojí. CSU chce, aby cizinci museli dříve, než jim bude uděleno povolení k trvalému pobytu, prokázat znalost němčiny. Tyto výroky vyvolaly podezření, že CSU hledá další důvody k odsunu cizinců. Zelení dokonce vylepili plakáty, které poukazovaly na skutečnost, že v Německu by se Ježíš Kristus narodit nemohl - jeho rodiče by byli odsunuti.SPD a Zelení mají na věc poněkud jiný názor: podle nich není devítiprocentní podíl cizinců na celkové populaci nikterak hrozivý a rozhodně nelze…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte