„Cena jízdy 1000 rublů. Podepsán Boris Němcov, gubernátor oblasti,“ hlásá výnos, vylepený v každém městském autobuse v Nižním Novgorodě. Pro člověka odjinud vypadá tahle vyhláška podivně: proč by měl gubernátor, vysoký úředník, rozhodovat o takovém detailu, jako je výše jízdného v konkrétním městě, když město samo má rozsáhlou vlastní administrativu i volené shromáždění? Představme si, že cenu svezení pražským metrem stanoví dekretem premiér Klaus a primátor Koukal s celým pražským zastupitelstvem jen sklapne kufry. Jenže v podobných detailech se skrývá podstatný rys současného pojetí demokracie v Rusku.

Sprosté slovo „demokrat“

Němcov bývá v některých západních médiích označován za přímo vzorového demokrata - o to zajímavější je sledovat, jak on sám se k tomuto slůvku staví opatrně. Když se stal letos v březnu prvním vicepremiérem Ruska, dal si velmi záležet na tom, aby se o něm hovořilo a psalo pouze jako o „reformátorovi“. Výrazu „demokrat“ ve spojení se svým jménem se Němcov, stejně jako drtivá většina ruských politiků, usilovně brání. To slovo má totiž v současné ruštině velmi nelibé konotace.Začátkem devadesátých let se za demokrata označoval skoro každý - od „liberálního demokrata“ Žirinovského po „demokratické vlastence“, rozuměj komunisty. Od té doby stihli tito lidé nadělat pojmu demokracie ostudu. Vydatně jim v tom pomohli i původní, „originální“ demokrati typu Gavriila Popova a Anatolije Sobčaka. Popov, jeden z nejviditelnějších a…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte