Nedůvěra COCOM nás stojí milióny denně

Koordinační výbor pro kontrolu mnohostranného vývozu ze zemí NATO (COCOM) nepovažuje Českou republiku do dnešního dne za „přátelskou zemi“. Znamená to, že pro každý dovoz „citlivých technologií“ potřebujeme zvláštní povolení.Ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý loni v červnu prohlásil, že naše zařazení mezi nepříliš důvěryhodné země „je sice nepříjemné“, ale zároveň ujistil, „že to přežijeme“. Je pravda, že českým firmám zatím bylo povoleno dovézt vše, oč požádaly, některé žádosti se však řešily i půl roku. Podle ing.Libuše Čudové z odboru COCOM Licenční správy ministerstva průmyslu se suma, o kterou přicházíme, nedá dost dobře vyčíslit. Někteří hospodářští experti jsou radikálnější: dokud se nestaneme „přátelskou zemí“, přicházíme o milióny korun denně. Vládní politici rádi a často hovoří o tom, že nás západní svět považuje za „jedničku“ mezi postsocialistickými zeměmi. Přinejmenším ve vztahu k organizaci COCOM to ale není pravda. Jediným východoevropským státem, který už v této oblasti obchoduje zcela volně, je od února 1992 Maďarsko.

Rok zdržení

Je proto naším bytostným zájmem co nejdříve úspěšnější Maďarsko následovat. Naše zdržení vysvětluje ing.Čudová takto: "S ekonomickou reformou i celkovou demokratizací jsme začali zhruba o rok později než Maďaři. A to můžeme mluvit o štěstí, že sovětská vojska od nás odešla poměrně velmi brzo. Jinak by to bylo ještě horší."Dalšími podmínkami postupu do…

30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte