O život a demokracii

Venezuela a Peru zápolí s násilím, chudobou a korupcí

Po formální stránce má vývoj v Peru a Venezuele leccos společného. V obou zemích si občané stěžovali na úplatnost státních úředníků, na všudypřítomnou korupci, na nízké příjmy a hlavně na hospodářský úpadek chudých i středních vrstev. Peruánský prezident Alberto Fujimori se letos pokusil o rázný řez. „Autopučem“ přivedl stát do neústavních poměrů, ale zároveň dosáhl úspěchu v boji proti dvěma největším neštěstím této potenciálně bohaté země: proti maoistickým ozbrojencům ze Světlé stezky, kteří spolu s narkomafií po dvanáct let prakticky beztrestně terorizovali obyvatele (a mají na svědomí desítky tisíc mrtvých), a proti tříciferné inflaci, kterou snížil na pouhých 30%.Populista Fujimori brzy pochopil, že pro svá autoritativní opatření nenalezne odezvu u demokratičtějších režimů Latinské Ameriky, jejichž podporu bezesporu potřebuje. V listopadu proto vyhlásil volby do ústavodárného shromáždění: nová konstituce má vyjádřit změny vedoucí k privatizaci, očistě státního aparátu a překonání chudoby. Těsně před volbami však peruánský prezident, podporován nejvyššími vojenskými kruhy, musel odrazit pokus o puč, který zosnovali nižší důstojníci armády.

Jde o demokratickou cestu

I sociálnědemokratický prezident Venezuely Carlos Andres Peres unikl letos svému svržení, a to nejméně dvakrát. Střední a nižší důstojníci se pokusili o puč poprvé v únoru a podruhé - mnohem…

v49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte