Noha mezi dveřmi

Začal politický dialog mezi ES a střední Evropou

Pátého května přijeli do Prahy ministři zahraničí „trojky“ Evropského společenství (kterou vždy zastupuje současná, minulá a budoucí předsednická země ES) a místopředseda Komise ES pro zahraniční vztahy. Setkali se zde s ministry zahraničí Polska, Maďarska a Československa. Tato schůzka signalizuje, že apel „středoevropské trojky“ k politickému dialogu byl vyslyšen.

Všichni spolu

Bylo to první ministerské setkání zrozené z asociačních dohod. Nesporně pozitivní je fakt, že Polsko, Maďarsko a Československo dokázaly vůči svým partnerům z ES vystoupit společně, a tento dojem ještě posílila návaznost pražského summitu středoevropské trojky. Společný hlas bude mít v ES větší váhu; v neposlední řadě proto, že ve východoevropském prostoru, kde se to hemží závažnými konflikty i uvnitř jednotlivých států, působí nutně skupina zemí, která dokáže alespoň rámcově koordinovat své postoje, jako oáza stability.V prosinci loňského roku podepsali v Bruselu zástupci Československa, Maďarska a Polska asociační dohody s Evropským společenstvím. Název „evropské dohody“, jímž se od počátku honosí, naznačuje, že se kvalitativně odlišují od jiných asociačních dohod, jež Společenství dosud podepsalo, např. s Tureckem nebo Kyprem. „Evropské dohody“ kromě obchodu pokrývají široké pole spolupráce hospodářské, finanční, kulturní i právní a otevírají cestu k politickému dialogu.Obchodní část asociační…

v19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte