Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Jak si stojí reforma

Jak si stojí reforma

Od začátku reformy uplynulo více než devět měsíců. S blížícími se volbami nabírá na intenzitě její kritika. Kritici se většinou ohánějí poklesem výroby a pozitivní ukazatele průběhu ekonomické transformace považují buď za samozřejmost, nebo si jich nevšímají. Reformu je především třeba posuzovat bez politických ambicí. Domnívám se, že pouhá čísla dokumentují situaci nejobjektivněji.

Inflace

Vývoj inflace v posledních několika měsících je nepochybně nejdůležitějším ukazatelem úspěšnosti reformního procesu. V červenci byla inflace dokonce negativní (0,1%) a za srpen a září nulová. Počáteční růst inflace - způsobený liberalizací cen - byl nevyhnutelný: bylo nutné změnit strukturu cen, po desetiletí deformovanou nízkou cenou kapitálu, dotacemi, nízkou efektivností a administrativními opatřeními. Reforma neměla zabránit počátečnímu nárůstu inflace, ale hyperinflaci, která v jiných zemích následovala po liberalizaci cen. Je zřejmé, že tohoto cíle bylo dosaženo.Nízká inflace vytváří předpoklady pro stabilní prostředí, které nutí ekonomické subjekty k racionálnímu chování. Ve stabilním makroekonomickém prostředí je možné dlouhodobě plánovat návratnost investic a příjmy a různé druhy spekulací ztrácejí smysl. Nízká inflace umožňuje pokles úrokových sazeb, zlevňuje investiční kapitál a zvyšuje návratnost investic a je nejlepším předpokladem a impulsem pro rozvoj ekonomiky.

Platební bilance

Platební bilance, která…

v42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte