Lepkavou šeď, která se už skoro dvacet let táhla po Národní třídě jako mastný povlak, v podvečer narušila svatá Voršila, která se opřela do dveří chrámu, protáhla se škvírou a z plechové oprýskané konývky zalila strom vedle kostela. Její červený plášť zasvítil víc než unavená světla tramvajové soupravy a zdatně soutěžil s barevnými číry punkerů, posedávajících před Novou scénou. Barevní kohouti na jejich hlavách se snažili svými ostny proříznout alespoň malé štěrbiny do plátna, nataženého Gustávem Husákem a jeho věrnými nad celou republikou a na rozích přidržovaného ruskými tanky.

Škvíry byly sice malé, ale sem tam se jimi protáhl Jello Biafra nebo jiný punkový křikloun. Jeden z punkerů zahodil ještě hořící cigáro pod obrubník. Chvíli žhnulo, ale pak přiznalo porážku a tiše zesnulo. Na výlohu knihkupectví nalepil nos básník Miroslav Florian a zíral dovnitř. Nemohl se zbavit pocitu, že si ta slečna v háčkované peleríně kupuje jeho básnickou sbírku, ale nakonec uznal, že špatně viděl. Slečna si kupovala úplně jinou knihu.

Básník odlepil nos a vydal se do útrob chrámu knihy. Když bral za dveře, zahlédl na vteřinu v odlesku skla červený plášť svaté Voršily. Rudý prapor revoluce, pomyslel si. Slečna už dávala zabalenou knihu do neforemné brašny, ozdobené plackou s Johnem Lennonem, a básník tak neměl možnost zjistit, co bude číst. Počkal, až odejde, chvíli zevloval u regálu, ze kterého na něj zíralo asi třicet soudruhů Gorbačovů, přinášejících přestavbu a nové myšlení. Pak…

obalka
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte