Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Externí hlasy

Masters of Sex: Průkopníci výzkumu lidské sexuality

Seriálové zpracování ukazuje, jak velký skok lidstvo učinilo v oblasti intimity od doby, kdy nebylo slušné o sexu vůbec mluvit.

Nový výzkum vyvrací staré teorie. (ilustrační foto) • Autor: Showtime
Nový výzkum vyvrací staré teorie. (ilustrační foto) • Autor: Showtime

Při pohledu na seriálovou produkci některých amerických kabelových televizí posledních let by se náhodný divák mohl snadno domnívat, že přepnul na nějaký erotický kanál. Snad proto se tématu tak ošidného jakým je příběh Dr. Masterse a Virginie Johnsonové, jedněch z nejvýznamnějších výzkumníků lidské sexuality, chopila právě kabelová stanice Showtime. Do krajně puritánských vod sklonku 50. let vstoupila letos už druhou řadou seriálu, který nese titul Masters of Sex.

Ačkoliv by název i námět seriálu mohl svádět k dojmu, že o divoké sexuální bouření nebude nouze, jsou zejména jeho první krůčky navzdory tématu spíše zdrženlivé, byť relativně explicitní. Seriál volně sleduje vyprávění stejnojmenné životopisné publikace z pera Thomase Maiera. Díky tomu vykresluje seriál éru vládnutí amerického prezidenta Eisenhowera s poctivou dávkou věrohodnosti, čímž se řadí po bok podobným dobovým dramatům. Populárnímu seriálu Mad Men, který se odehrává jen o pár let později, se Masters of Sex snaží nejen svou výpravou, ale i duchem doby znatelně přiblížit. 

https://www.youtube.com/watch?v=9D3a60jn52k

Zdánlivě je hlavním hrdinou příběhu nespolečenský, nicméně brilantní porodník a gynekolog Dr. William Masters, kterého ztvárňuje herec Michael Sheen. Masters se snaží studovat sexuální styk systematickým a objektivním pohledem vědce. Jeho motivaci zčásti vysvětluje fakt, že je sám stižený neplodností a v úvodu seriálu se vyznačuje až asexuálně chladným odstupem od jakékoliv intimity.

Chladný až sterilně působící lékař nemá zapotřebí sahat k sarkasmu či zahanbování okolí svým důvtipem jako Dr. House.

Schéma asociálního génia už detailně prozkoumal seriál Dr. House a nesčetně jeho klonů. Narozdíl od nich je ale Sheen ve své roli velmi civilní; chladný až sterilně působící lékař nemá zapotřebí sahat k sarkasmu či zahanbování okolí svým důvtipem. S odvíjejícím se příběhem však zjišťujeme, že za prvotní tvrdou maskou je daleko víc. Skrývá se za ní složitý a zlomený muž, jehož motivace k výzkumu je stejně komplikovaná jako jeho rodinný život.

Snad proto upoutá svou protikladností více jeho herecká partnerka Lizzy Caplan, která tvoří druhou polovinu výzkumného páru – Virginii Johnsonovou. Ta, ač původně barová zpěvačka a posléze řadová sekretářka bez vysokoškolského vzdělání, se rychle stane Mastersovou pravou rukou. Svou osobností a sociální inteligencí vyvažuje lékařovo zbytnělé ego a mechanickou osobnost. Spolu s ní Masters odhaluje zákoutí ženské sexuality, které mu do té doby zůstávalo skryté. Není pak velkým překvapením, když ze strany Masterse, který v sobě odhalí potlačovanou vášeň, přijde nabídka, aby se i oni dva aktivně zapojili do výzkumu. 

Seriál zachycuje, jak velký skok lidstvo v oblasti intimity učinilo od doby, kdy nebylo slušné o sexu vůbec mluvit.

Z vědců celebritami

Odvážnost a skandálnost Mastersova výzkumu sexuality v té době dobře ilustruje fakt, že je nucen provádět jej v utajení. Společná studie páru hlavních hrdinů, když se jí konečně podařilo prodrat se bahnem lékařské prudérnosti, vysvětlila mimo jiné fyziologii orgasmu a učinila z obou členů výzkumného týmu celebrity. Seriál zachycuje, kolik jsme toho ještě do nedávna sami o sobě netušili a jak velký skok lidstvo v oblasti intimity učinilo od doby, kdy nebylo slušné o sexu vůbec mluvit. Ilustruje to například Mastersovo překvapení nad tím, že ženy často svůj orgasmus předstírají. Stranou nezůstávají ani strasti homosexuálů, kteří své zaměření musí skrývat, případně se jej snaží drasticky léčit.

Seriál se v zájmu udržení tempa a dramatičnosti vyprávění odchyluje od skutečného příběhu a leckde do vyprávění přidává více peprnosti. Jindy však paradoxně naopak ubírá oproti zřejmě příliš bizarní realitě; v průběhu skutečných experimentů měly anonymní páry na hlavě papírové pytlíky. Vyprávění dotváří osobní mikropříběhy hlavních hrdinů. Dr. Masters svádí boj hned na několika frontách. Zatímco před svou manželkou tají vlastní neplodnost, na poli medicíny a vědy má problém kontroverzní téma zkoumání sexuality vůbec prosadit.

Seriál ze sebe dostává to nejlepší v momentě, kdy začne opouštět prvotní vágnost zkoumání sexu a objevuje individuální příběhy sebezapření, které vyústí v probuzení hluboko skrývaných emocí. V době, která v televizi přeje spíše příběhům o násilí, bolesti a smrti, nabízí neotřelý příběh vášně, intimity a lásky.

Autor je psycholog. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].