úterý 28. 11. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Žijeme v době, v níž je potřeba aktivně hledat alternativy. Pokud je hledat nebudeme, najdou se samy – viz složení čerstvě ustavené sněmovny. Ale není to samozřejmě pouze problém Česka. Britský The Guardian přináší rozhovor s Robertem Pestonem, letitým hvězdným novinářem a autorem nově vydané knihy WTF (zhruba: Co se to, do prdele, vlastně děje?).  Publikace, která je – slovy listu - “zneklidňující analýzou hlubších ekonomických příčin toho, proč tolik lidí hlasovalo pro odchod z EU”.

Jsme ve světě klesající životní úrovně, nízké produktivity práce, a především zamrzlé sociální mobility plus vzrůstající nerovnosti ve společnosti. Peston rozhodně patří mezi ty, kteří vnímají současnost jako průšvih, který se neustále zhoršuje - a hrozí tak, že “dost možná skončíme s nějakou formou politického extrémismu”. Myslí se Británie, nikoliv střední Evropa.

Reklama
Reklama

Peston si myslí že se střední třída urvala ze řetězu, je příliš bohatá a blokuje (vědomě či nevědomě) vrstvy nižší. Dostat se dnes z nízkých poměrů vzhůru je prý nesmírně těžké a taková situace je “smrtí pokroku”. Lidé jako on a jemu podobní by vlastně dnes už ani neměli chtít, aby se jejich děti měly lépe než oni sami; taková představa je “fucking mad”.

Naopak, zazobaná střední třída by měla ve svém vlastním zájmu chtít trochu zchudnout, “protože jestli se trochu neobětujeme, aby  ti, co jsou na tom špatně, měli o trochu lepší život, čeká nás naprostý chaos”. Peston připouští občanské nepokoje v Británii a “rozhodně nástup politiků, kteří nevěří v naši demokracii”.

Navrhuje “daň z bohatství”, každoroční odvod jednoho procenta z majetku přesahujícího 500 000 liber. Tvrdí, že v zemi je neodvratitelně nutné zavedení základního příjmu pro všechny, což by ovšem byla obrovská revoluce ve vztahu mezi prací a odměňováním. Peston je nicméně přesvědčen, že základní příjem se v dohledné době stane oficiálním programovým cílem labouristů.

Ti prý pod Jeremym Corbynem nakonec také nabídnou Britům alternativu k tvrdému Brexitu - to je ostatně také důvod, proč se jim v posledních volbách vedlo tak překvapivě dobře. Británie pod labouristy nakonec skončí více méně jako Norsko, tedy země, která je součástí společného evropského trhu. A dočká se druhého referenda.

Zajímavá je ale hlavně příjemně živá a neomalená kritika dnešních poměrů: “Mladí lidé si říkají, do prdele s tím, stejně to tady nikdo neřídí. A kapitalismus je sra.ka. Je mi k ničemu, protože kde bych asi tak sehnal nějakej kapitál, že jo?” Británie je na tom v mnoha ohledech jinak než my, zároveň v duchu doby tak nějak stejně. A také my potřebujeme vypouštět svižné nápady.

https://www.youtube.com/watch?v=5j_IfReMJ2c

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

„Čekali na návrat bojovníků-mužů, ale místo toho rozhodují o osudech zástupů žen a dětí,“ popisuje americký deník The Washington Post situaci v bezpečnostních složkách evropských i muslimských zemí po pádu Islámského státu. “Jen nemnoho žen se zúčastnilo bojů, ale vlády je přesto začínají považovat za potenciální hrozbu jak v krátkodobé perspektivě, tak do budoucna”.

Celý text začíná nepříjemnou reportáží z výpravy za anonymní bývalou manželkou jednoho z islamistických bojovníků, která dnes bydlí kdesi v malém domku v Maroku. Žena, která odmítá uvést jméno, rozhodně nenabízí příběh nedobrovolné sexuální nevolnice či zotročené manželky, jež musela fanatického partnera následovat do syrských a iráckých pouští proti své vůli. “Mezi doušky mátového čaje vypráví s obdivem o svém manželovi-bojovníkovi a o jeho druzích, s nimiž se seznámila v ženské jednotce Islámského státu,” popisují reportéři. “Vychováme silné syny a dcery a budeme jim vyprávět o životě v chalífátu,” vypráví žena. “I když jsme ho nedokázali udržet, naše děti ho jednoho dne získají zpátky.”

Reklama
Reklama

Vůdcové Islámského státu podle deníku v posledním období, kdy již bylo jasné, že pád je nevyhnutelný, vydali sérii nařízení adresovaných právě ženám, které se vrací zpět do svých původních zemí. Mají se prý připravit na novou misi, která spočívá v sebevražedných útocích a ve výchově další generace džihádistů. The Washington Post upozorňuje, že počet bojovníků pokoušejících se o návrat zdaleka neodpovídá původním obavám z masového exodu, ale zahraniční konzuláty v Turecku jsou obleženy stovkami žen a dětí žádajícími o povolení k návratu. Jedná se samozřejmě o manželky, matky i potomky islamistů. Pro úřady tyto ženy představují hlavolam: navrátilci, kteří spáchali zločiny, míří do vězení, ale co si počít s manželkami a matkami, které osobně žádnou násilnou minulost nemají?

Ženy prý vyprávějí stejný příběh. Jejich manželé údajně odešli bojovat kvůli výdělku a ony samy je následovaly, protože neměly na vybranou. Citovaní příslušníci marockých bezpečnostních složek se ale netají obavami, že minimálně část z nich tvoří zradikalizované ženy, jež se budou pokoušet dál šířit islamistickou doktrínu ve svých rodinách.

Deník se tak vydává na malý okruh návštěv navrátivších se žen. Některé splňují naše běžné představy: vypráví o strastech života v chalífátu, o touze po návratu, často o útěku přes hranice do Turecka. Reportéři si nicméně všímají, že zároveň mnohé z nich nadále dodržují nejpřísnější náboženská pravidla. „Je to moje právo, můžu si nosit, co chci. Bůh dal ženám nikáb,“ utrhne se na reportéra jedna ze zpovídaných žen zahalených přesně podle požadavků Islámského státu. A Zarah, což je pseudonym zpovídané Maročanky z úvodu textu, dokonce otevřeně přiznává, že to byla ona, kdo přesvědčil manžela, aby kvůli její víře odešli společně do Sýrie. Muž v bojích padl, nebo – jejími slovy -  “stal se mučedníkem pro chalífát. Milovala jsem ho, ale všichni musíme přinášet oběti své víře.”

Zarah se soustředí na výchovu budoucích bojovníků, ale deník upozorňuje, že prohrávající Islámský stát v poslední fázi radikálně změnil taktiku. Dlouho bránil ženám, aby se účastnily sebevražedných misí, s blížící se porážkou nicméně rozšířil i jejich “oprávnění zabíjet”.  Desítky sebevražedných atentátnic se obětovaly při obraně Mosulu. A zdá se, že dnes ISIS ženy k útokům otevřeně povzbuzuje. “Vůbec bych se nedivila, kdybychom byli svědky nárůstu koordinovaných útoků vedených džihádistkami v západní Evropě i jinde,“ tvrdí v textu Rita Katz, analytička think tanku SITE zaměřeného na monitorování teroristické činnosti.

Některé západní země proto zpřísňují pravidla – a Belgie, Francie nebo Nizozemí dnes v podstatě vyšetřují a posílají do vězení každého, kdo se nějakým způsobem existence chalífátu účastnil. Rychle se prý vytrácí původní představa, že navracející se ženy jsou většinou oběťmi extrémistických partnerů. A experti mají pochybnosti, že pobyt ve vězení dokáže postoje zradikalizovaných žen zásadně změnit.