středa 5. 4. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Nejprestižnější cenu v oblasti informatiky a počítačových věd -  AM Turing Award – vyhrál letos Berners-Lee, tvůrce Word Wide Webu, tedy systému, který lidem umožňuje nacházet a vyznat se v dokumentech uložených na světovém internetu. Magazín Quarz přináší krátké shrnutí z rozhovorů, které po udělení ceny poskytl médiím a v nichž vyjádřil obavy, která dnes ohledně svého vynálezu cítí.

V rozhovoru pro Guardian se sir Tim vyjádřil k čerstvému rozhodnutí Trumpovy administrativy povolit internetovým providerům, že již nemusí ctít soukromí svých uživatelů a mohou prodávat různým zájemcům třeba data o tom, co hledají na webu. „Je to hrozné a odporné rozhodnutí,“ komentoval to Berners-Lee. „Protože když se pohybujeme na síti, jsme velice snadno zranitelní.“  A k tématu se vrátil i v interview pro Wired. „Internetové soukromí patří k lidským právům a vládní dohled nebo podnikatelský prodej dat to pošlapávají. Ale s právy jako tohle si nemůžete jen tak zahrávat, protože to může mít obrovské a naprosto nečekané důsledky.“

Reklama
Reklama

V rozhovoru pro MIT Technology Review se pak Berners-Lee vrátil ke svému oblíbenému tématu „re-decentralizace“ internetu. „V pozdních devadesátých letech nám došlo, jak ohromně silný fenomén síť je - a že značnou část této síly představuje právě jej decentralizace. Aniž byste se musel kohokoli ptát na povolení nebo o něco prosit, mohl jste si koupit počítač, dát do něho pár programů, připojit k internetu a mohl jste mít svůj blog, svůj hlas. Lidé si mysleli, že sbor těchto hlasů dokáže velké věci. A něco se opravdu povedlo, je tu Wikipedie, crowdfunding a podobně - ale většina lidí tráví svůj internetový čas v bublinách sociálních sítí. Což internet oslabuje, protože všechna ta energie a všechny informace pak kolují pouze uvnitř jednoho prostoru, jedné konkrétní sítě, jíž lidé prozradí všechna osobní data a přátele, ale jsou izolováni od širšího webu.“

V odpovědi na tyhle výzvy tak vytváří sir Tim s týmem spolupracovníků na Massachusettském technologickém institutu projekt Solid, který by měl lidem dát vládu nad jejich osobními daty a umožnit jim svobodný pohyb mezi širokou nabídkou internetových platforem, aniž by tuto kontrolu pustili z ruky.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Americká policie hlásí znepokojivý trend: v určitých státech USA klesá počet ohlášených případů různého typu násilí. Policie kalifornské megapole Los Angeles v úterý oznámila, že oproti stejné době v loňském roce poklesl počet hlášených případů sexuálního násilí o čtvrtinu a u domácího násilí téměř o desetinu. Policie si nedělala výzkum o tom, jaké jsou přesné důvody posunů, nicméně vzhledem k tomu, že statistiky se takto hýbou pouze v hispánské komunitě, lze se podle nich domnívat, že jde o následek tvrdé imigrační politiky. A tyto závěry z toho vyvozují i někteří novináři či aktivisté.

Řada obětí sexuálního či domácího násilí z řad „latinos“ buď sama pobývá na území USA nelegálně, nebo do této kategorie spadají jejich příbuzní. „Představte si mladou ženu, vaši dceru, sestru nebo matku, která nenahlásí, že byla obětí sexuálního útoku, protože se bojí, že tím svoji rodinu rozdělí,“ prohlásil šéf losangeleské policie Charlie Beck. A prohlásil to během události, která by měla nelegální imigranty naopak uklidnit. Starosta LA Eric Garcetti rozšířil na další bezpečnostní složky dlouhodobou politiku města dodržovanou od roku 1979, podle níž losangeleská policie nezastavuje lidi na ulici, jen aby je zkontrolovala, zda v zemi pobývají legálně.

Reklama
Reklama

Obavy z ohlašované přísné imigrační politiky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa nemají jen imigranti sami, ale také města či oblasti, kde ve vyšší koncentraci pobývají. „Obávají se, že se dále naruší už tak křehký vztah mezi menšinami a policií,“ píše deník The Los Angeles Times. Navzdory městským garancím jsou známy případy, kdy agenti federálního Úřadu pro imigraci a celní správu (ICE) zatýkali ilegální imigranty v soudních budovách, kam přišli svědčit v projednávaných případech. Podle LA Times se tak otevřela otázka, zda budou imigranti ochotni s policií jakkoliv spolupracovat.

Právě ICE losangeleskou policii za její prohlášení kritizuje – a nesouhlasí také některé organizace zabývající se imigrací. „Vyvozovat z tohoto poklesu hlášení souvislost s imigrací by bylo velmi předčasné,“ řekla LA Times Jessica Vaughan z washingtonského think-tanku Center for Immigration Studies podporujícího omezení imigrace, ale vstřícnost pro ty, kteří přísnými pravidly projdou.