Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Apokalyptická sci-fi Potomci lidí nám je bližší než kdykoli předtím

Autor: Universal Pictures
Autor: Universal Pictures

Ve své době ho málem stál kariéru, nyní je post-apokalyptická sci-fi Potomci lidí režiséra Alfonsa Cuaróna kritiky řazená mezi nejlepší filmy 21. století. Mimoto se zdá, že žádný jiný rok nevzýval ducha tohoto katastrofického snímku tolik jako ten loňský. Myslí si to přinejmenším Abraham Riesman a dokládá to v textu Future Shock na serveru Vulture.

Ten film se možná odehrává v roce 2027, ale již v roce 2016 jsme pocítili, že podobné časy se blíží. Tak reagovali mnozí komentátoři na uprchlickou krizi, která představuje i výchozí situaci z filmu, kdy se z britských ostrovů stává opevněná pevnost vzdorující geopolitickému chaosu.

Cuarónovi se při tom do námětu podle románu autorky P. D. James, s nímž se poprvé setkal na začátku roku 2001, příliš nechtělo. Sci-fi ho nelákalo. Měl zrovna na kontě lehkou road movie Mexická jízda, s níž slavil úspěch na festivalu v Torontu, když došlo k útokům z 11. září. Pod vlivem této události a následných reakcí mu však došlo, že svět se změnil a žádá si i nové příběhy, protože jedině tak mu porozumíme.

Vymohl si spoustu privilegií. Místo hollywoodské špičky obsadil sice respektovaného, avšak ne hvězdného Clivea Owena, za soundtrack zvolil radostnou melodii Hoppípolla od islandských Sigur Rós. Natáčení pak provázela jedna nesnáz a neshoda s producenty za druhou - a ve finále se film ani nezaplatil, natož aby si ho všimli na Oscarech. Cuaróna to málem stálo kariéru, avšak s postupem let se z Potomků lidí stal kult, kterému diváci začali rozumět s tím, jak se svět stával temnější.

Cuarón se však skepsi svérázným způsobem brání, a když na film s odstupem deseti let vzpomíná, konstatuje: „Podívejte se, pokud jde o současnost, jsem naprostý pesimista. Ale co se týče budoucnosti, hýřím optimismem.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].