Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Volby 2021: Okamura chce referendum, Babiš odhalil chuligány, Studenti volí Piráty

Předvolební přehled Respektu vás dvakrát týdně provede nejdůležitějšími událostmi

Tomio Okamura  • Autor: Profimedia
Tomio Okamura • Autor: Profimedia

Přihlaste se k tomuto newsletteru

Audience u Zemana

Prezident se po osmi dnech vrátil z nemocnice, a tak - jak měl v plánu - mohl ve středu odpoledne v Lánech přijímat návštěvy. Nejprve mu šéf SPD Tomio Okamura oznámil, že je po volbách ochotný jednat s premiérem Babišem o účasti ve vládě, ale jen pokud mu šéf ANO slíbí referendum o členství v EU a NATO. To se prý Zemanovi líbí. Znamená to, že buď se chce SPD vyhnout vládní odpovědnosti, protože pro Babiše bude taková podmínka nepřijatelná, anebo premiér ustoupí - a pak se vzhledem ke zdejším náladám Češi možná mohou těšit na odchod z obranného spolku. Šéf občanských demokratů Petr Fiala se pak dozvěděl, že podle Zemana je už NATO po odchodu z Afghánistánu k ničemu, a nemusíme proto platit námi slíbená dvě procenta rozpočtu na obranu. Ministryni financí Aleně Schillerové zase Zeman prozradil, že platy ve státní sféře se mají navyšovat nanejvýš o inflaci.

Orbán bude v Ústí

Premiér Andrej Babiš těsně před volbami použije maďarské předvolební eso - do Ústeckého kraje ho na mítink přijede podpořit tamní premiér Viktor Orbán. Oba premiéři mají dlouhodobě dobré vztahy, tento týden byl v Babiš v Budapešti na demografickém summitu, pravidelném setkání, kde se hlavně východoevropští politici radí, jak s pomocí konzervativních hodnot podpořit porodnost.

ANO má nový klip

Kromě přátelství chce Andrej Babiš se svým úspěšným maďarským protějškem sdílet i propagandistickou taktiku. Jeho hnutí proto představilo nový klip, ve kterém jsou mladí lidé vykreslení jako chuligáni toužící po bytech, autech, možná i životech starších spoluobčanů, které současný premiér ochrání. Z ANO se tak velice nenápadně stala profesionálnější SPD. Ke klipu si můžete přečíst glosu Erika Taberyho.

Dopis letí do Bruselu

Ministerstvo pro místní rozvoj odeslalo do Bruselu dopis, ve kterém popisuje, jak Česko hodlá chránit unijní peníze před zneužitím a předcházet střetu zájmů. Úředníci jej sepisovali narychlo, bruselské úřady totiž odmítly odklad, o který Česko žádalo. Co přesně Češi navrhli, není zatím známo - sama Komise si vyžádala důvěrný režim. Česko doplácí na situaci, kdy jeho premiérem je zároveň byznysmen, jehož podniky dotace ve velkém čerpají. Česká strana tvrdí, že Agrofert je ve svěřenském fondu a Babiš s ním tedy nemá nic společného, Komise to vcelku logicky odmítá. Ve hře je hodně: v srpnu Komise pohrozila, že pokud se na české straně ochrana peněz evropských občanů nezlepší, dotace prostě zastaví. Celému Česku a Agrofertu s ním. Proklamované premiérovo evropanství by se tak zásahem do jeho podnikání mohlo rychle obrátit v opak.

U studentů vyhráli Piráti a STAN

Organizace Člověk v tísni opět pořádala studentské volby, v nichž hlasovalo přes 40 000 středoškoláků jak z učilišť, tak gymnázií. Kolem třiceti procent dostaly obě opoziční koalice. Hnutí ANO prošlo s osmi procenty, kus za nimi skončila Strana Zelených. Nikdo jiný si podle středoškoláků poslanecký mandát nezasloužil. Piráti vyhráli mezi mladými lidmi i před čtyřmi lety. Velkým rozdílem je naopak studentský neúspěch SPD.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].