Rudolf Zahradník, nedávno zesnulý doyen českých chemiků, rád dával k lepšímu historku ze svých studentských dob. Když si počátkem padesátých let dovolil v horkém letním dni přijít do laborky v šortkách, jeho tehdejší školitel jej vyhodil se slovy – kolego, tady nejste na plovárně, ale na vědeckém pracovišti. Od té doby chodil do práce vždy perfektně oblečen, s kravatou a v saku, přes které si v případě potřeby natáhl čerstvě vyžehlený laboratorní plášť. Já jsem však tento příběh neznal, když jsem k Rudolfovi o pětatřicet let později přišel jako student na první odbornou konzultaci. Byl konec roku 1988, na šortky nebylo počasí, ale už tehdy můj běžný outfit nebyl nic lepšího než staré džíny, potrhané triko, vytahaný svetr a ošoupané tenisky. Rudolf mě ve zlomku vteřiny zkoukl… a neřekl ani slovo. Místo toho mě pozval do své pracovny, nabídl mi kafe a začali jsme se bavit o řešení Schrödingerovy rovnice pro molekulu, se kterou jsem se tehdy trápil. Po dvou hodinách jsem odcházel s vyřešeným problémem, s pocitem, že jsem potkal vskutku nevšedního člověka, a s nabídkou absolvovat u něj postgraduální studium.

Zbytek už je historie. K Rudolfovi jsem skutečně těsně před revolucí nastoupil jako postgraduální student a těšil jsem se, že budeme pokračovat v dlouhých vědeckých debatách a rozlouskneme spolu pár nevyřešených otázek z kvantové chemie. Podařilo se, i když nakonec bylo vše trochu jinak. Rudolf, který nebyl u komunistů v oblibě, a neměl proto žádné administrativní funkce,…

I_obalka_R46_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte