Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Černé sklo

Americkou spisovatelku Karen Joy Fowler čeští čtenáři doposud znali jako autorku klasického románu Všichni jsme z toho úplně na větvi a bestselleru Čtenářský klub Jane Austenové. Mnohem zajímavější je však počátek její dráhy, kdy experimentovala se žánrem science fiction, který jí umožnil neotřele pojednat otázky genderu. Anglofonní kritici tyto prózy přiřadili k tzv. slipstreamu – hybridní literatuře, jež nespadá do žádné tradiční kategorie. Nejvýstižnějším příkladem je sbírka patnácti povídek Černé sklo, která u nás nedávno vyšla.

Ve dvou se skutečně objeví mimozemšťané, ale většinou si Fowler „jen “ pohrává s osudy historických postav – jako Einsteinova žena Mileva a jejich předmanželská dcera, dodnes záhadami opředená Lieserl. Nebo spolu se svými antihrdinkami, ženami na okraji společnosti, spřádá fantazie, jak uniknout z vězení patriarchálního systému – jako manželka a matka Claire, jejíž rodina si stěžuje, že má k večeři zase hamburgery. Feministická revoluce se v autorčině pojetí neodehrála ani v radikální atmosféře Berkeley konce šedesátých let – i tam platilo, že „romantické vztahy mezi mužem a ženou jsou de facto trojúhelník, jehož třetí stranou je ženské tělo“. Natož v dnešních hospodách, kde si muži pod pojmem významná žena představí Marilyn Monroe.

Texty se opírají o nápadité zápletky, absurditu a černý humor, zároveň přesvědčivě zachycují ženské pocity a dilemata. Tři povídky jsou chytře vybudované na fiktivních dopisech psaných…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte