Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Měsíční svit

Michael Chabon nabízí ve své novince víc než jen rodinné memoáry

Když jsem chystal tyto memoáry, držel jsem se faktů, ovšem až na případy, kdy fakty odmítaly odpovídat mým vzpomínkám, smyslu vyprávění nebo pravdě takové, jak jí dávám přednost.“ Tak Michael Chabon uvádí v Autorově poznámce svou nejnovější knihu Měsíční svit. Příběh prarodičů z matčiny strany v něm vypravěč Mike Chabon sestavuje především na základě vzpomínek dědečka, které se z nemluvného muže začaly řinout těsně před smrtí, pravděpodobně pod vlivem léků proti bolesti.

Ohlasy se shodují, že pro jednoho z nejznámějších současných spisovatelů jde po rozpačitě přijatém románu Telegraph Avenue o velký návrat k bývalé formě a zároveň možná i o krok dál. Autor knih Úžasná dobrodružství Kavaliera a ClayeŽidovský policejní klub, ve kterých využil žánr alternativní historie, je ceněn jako mistrovský stylista i konstruktér. V Měsíčním svitu své přednosti využívá, ale nechce jen, aby vše do sebe hladce zapadlo. Tváří se vážně s tím, že předestírá rodinnou kroniku, ale zároveň rozmlžuje hranice mezi realitou a beletrií. Jeho postmoderní hravost je tentokrát holdem vyprávění příběhů, ukázkou jejich síly i úvahou o tom, čemu a proč věřit.

To není slušné

Struktura knihy kopíruje dědečkovo vzpomínání v jeho chaotičnosti; je „ušpiněná“ životem. A z nechronologicky servírovaných útržků života si konstruujeme fascinující příběh. Od chvíle, kdy jako tříletý židovský chlapec vyhodil z okna kotě z čiré zvědavosti, přes divoké…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte