Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Inventura v dějinách lidstva

Hudebník Oneohtrix Point Never slaví úspěch s albem o konci světa

54_hudba_Oneohtrix Point Never archive
Vandal v muzeu. (Daniel Lopatin)

Každá skladba je příležitost někoho a něco rozhodit,“ odhaluje svou strategii elektronický skladatel Daniel Lopatin, který vystupuje pod přezdívkou Oneohtrix Point Never. Příkladem takového přístupu a perfekcionismu je pro něj scéna z filmového Batmana, kde Jack Nicholson coby padouch Joker demoluje muzeum. „Se svými kumpány sprejuje nápisy přes vzácné obrazy jako Mona Lisa. Je to inspirující, jednoduše zasáhnete do něčeho hotového, a tedy svým způsobem arogantního,“ říká pětatřicetiletý umělec v rozhovoru pro The New York Times.

I on se chová jako vandal v muzeu. Probírá se nekonečnými internetovými archivy, bez rozpaků k sobě s pomocí aktuálních elektronických trendů lepí mnohdy nesouvisející kusy hudby, úryvky dávných hitů, dialogů, burácející rytmy, klavírní mezihry i kytarové riffy. A když tu zazní melodie, většinou záhy ji začne cosi rozdírat a utápět. Vlivy a inspirace se v jeho kolážích mísí rychlostí, s jakou projíždíme sociální sítě. Sám ostatně o své unikavé tvorbě hrdě mluví jako o produktu závislosti na internetu a hudbě informačního přetížení.

A na skvěle přijaté novince Age Of, která vychází u britského labelu Warp Records, tento koncept střetu mezi lidmi a technologiemi či zvukového komentáře k současnému světu dotáhl nejdál. Na albu se rozmáchl přes celou historii nepoučitelného lidstva, ale stejně tak můžeme desku vnímat jako záznam boje člověka s přírodou nebo sci-fi povídku. „Zanese vás až na konec světa, kde je jediným…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte