Egyptian court sentences Morsi and over 100 others to death on jail break charges
Ne, tohle není al-Káida. (Proces se členy Muslimského bratrstva v Egytě v roce 2015. Více než sto islamistů bylo odsouzeno k smrti.) • Autor: Profimedia, TEMP EPA

Před necelou desítkou let měly islamistické strany na Blízkém východě zdrcující sílu. Když se při arabském jaru v roce 2011 hroutil jeden diktátor za druhým, tyto skupiny – a především Muslimské bratrstvo a jeho odnože – získávaly vliv a také moc. Zdrojem moci jako kdyby přestávaly být paláce, kasárna a úřadovny tajné policie a nahrazovaly je mešity a volební místnosti.

Avšak v dnešním rozvráceném arabském světě mnozí jednají tak, jako kdyby se zhroutila i představa, že islamisté mohou hrát v demokracii užitečnou roli. Znovu je potlačují reakční režimy, zpochybňují je násilní džihádisté a voliči, které zklamali, se na ně dívají podezřívavě. Mnozí jsou ve vězení nebo v exilu. Katar, jejich hlavní financiér, ekonomicky i diplomaticky ostrakizují jeho arabští sousedé, kteří mají podporu prezidenta Donalda Trumpa. Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie a Egypt naléhají na západní vlády, aby Muslimské bratrstvo označily za teroristy.

Když džihádisté zabíjejí – jako to znovu udělali nedávno ve Španělsku –, pak je snadné ty, kdo chtějí moc ve jménu islámu, považovat za hrozbu. Avšak plošná represe všech islamistů je to nejhorší řešení ze všech. Nakonec z toho bude jen ještě víc zloby, zmatků a terorismu.

Islamistické skupiny mohou mít různé podoby, od tuniské Ennahdy, jež si říká „muslimští demokraté“, až po Hamás, Palestince, kteří do Izraele vysílají sebevražedné atentátníky. Ti, kdo se snaží je potlačovat všechny, dělají tři chyby: tvrdí, že všichni islamisté jsou…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte