Václav Havel
Václav Havel • Autor: Karel Cudlín

Ministerstvo zahraničních věcí a Nadace Václava a Dagmar Havlových Vize 97 se minulý týden dohodly, že pro čistě nekomerční projekty bude možné používat jméno bývalého prezidenta bezplatně. Červnová situace, kdy izraelské město Haifa po Havlovi přejmenovalo náměstí a nadace obratem vyzvala překvapeného velvyslance Iva Schwarze, aby ambasáda zaplatila licenční poplatek 30 tisíc korun, by se tak už neměla opakovat.

Ministerstvo zahraničí poplatek odmítlo uhradit s tím, že je v celé záležitosti jen zprostředkovatelem. A nyní je jisté, že Černínský palác ani Haifa platit nebudou. „Právníci nadace i ministerstva zahraničí dospěli k názoru, že má-li být pojmenováno například náměstí nebo ulice po zemřelém státníkovi, jde o akt vyjádření úcty k němu,“ říká ředitelka odboru veřejné diplomacie ministerstva zahraničí Kristina Larischová. „Nemá to žádný komerční charakter, a je tedy nasnadě, že zpoplatnění nepřichází v úvahu.“ O všech takových záměrech je nicméně třeba předem informovat Vizi 97, jež Havlův odkaz spravuje.

Nadace bude však nadále vybírat poplatky za takzvané lavičky Václava Havla z dílny Bořka Šípka – jejich pořízení stojí čtvrt milionu korun za samotnou výrobu plus třicetitisícový poplatek za pojmenování. „Je to dlouhodobý projekt, který byl takto od počátku nastaven,“ vysvětluje ředitel nadace Vangelis Zingopis. Poplatek za lavičky vybírá Knihovna Václava Havla, kterou nadace tímto pověřila, a obě organizace si pak peníze dělí.

Respekt 33/2015
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt 33/2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte