Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Jako sociální experiment

Blonďaté afro Michaela Thomase

64_thomas_R42_2010_n.jpg
64_thomas_R42_2010_n.jpg

64_thomas_R42_2010_s.jpg
64_thomas_R42_2010_s.jpg
Když byla roku 1996 poprvé udělena dublinská literární cena IMPAC (založená tamní radnicí a financovaná významnou nadnárodní firmou), vznikla tak slušná konkurence Nobelově ceně. Ono irské klání je totiž vpravdě globální, otevřené románům ve všech jazycích, a suma pro vítěze nemalá: 100 tisíc eur. Jednotlivé tituly navíc poměrně demokraticky nenominují spisovatelé, kritici nebo nakladatelé, ale knihovny.

Loni vyhrálo dílo, které za sebou nechalo prózy Lessingové, Oatesové i Rotha. Román z pera amerického autora, na který ale upozornila knihovna z Barbadosu. Knihovny z USA nejčastěji navrhovaly Chabonův Židovský policejní klub a Díazův Krátký, leč divuplný život Oskara Wajda. A třebaže právě na něj se nejvíc sázelo, jelikož krátce předtím získal Pulitzerovu cenu, šek od dublinské primátorky slavnostně převzal mladý Afroameričan Michael Thomas za svou prvotinu Do dna, která zrovna vycházela také v Británii a v Austrálii.

 

Kluk z plakátu

Do dna je debut provokativní, ostře se vymezující proti mýtu rasově integrované Ameriky a stejně provokativní je i jeho autor. V rozhovoru po obdržení ceny vyjádřil obavy, zda náhodou nehraje roli vznešeného divocha, z něhož se díky odlišné barvě kůže, nadprůměrné inteligenci a nepřítomnosti fyzického handicapu stal jakýsi kluk z plakátu. A zda se taky náhodou nesvezl na vlně celosvětového optimismu po zvolení…

2010_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte