Už čtrnáct let časopis The Economist publikuje jednu z nejznámějších ekonomických statistik (a svou nejúspěšnější pravidelnou rubriku): Big Mac index parity kupních sil. Index porovnává, kolik stojí proslulý McDonaldův hamburger v nejrůznějších zemích světa po kurzovém přepočtu ceny. Pokud stojí Big Mac v dané zemi méně než v USA, měla by domácí měna vůči dolaru posílit. Economist tak nečiní jen pro pobavení svých čtenářů - jde o velmi užitečnou informaci. Naposledy tento index zazářil, když v roce 1999 předpověděl pokles nové evropské měny vůči americkému dolaru.

Tak skvěle stejný

Index samozřejmě není neomylný, to by zástupy analytiků jedly mnohem více hamburgerů. Je ale založen na jedné z nejstarších ekonomických myšlenek - paritě kupních sil. Ta říká, že za 100 Kč bychom si po návštěvě směnárny měli koupit v každé zemi světa zhruba totéž. Jestliže tomu tak není (zkuste si utratit stokorunu v Německu, nebo naopak v Bulharsku), je to kvůli nadhodnocení, resp. podhodnocení kurzu. Významná část ekonomů ale věří, že dlouhodobě se směnný kurz k paritě kupních sil přibližuje.Jestliže tedy současný kurz české koruny k americkému dolaru je zhruba 40:1 a parita kupních sil přibližně 20:1, koruna by měla (v horizontu mnoha let) posilovat. Parita kupních sil se ale těžko měří. Správně bychom měli zjistit, kolik v každé zemi stojí široká skupina zboží (tzv.spotřební koš), a pak tyto ceny porovnávat. To je ovšem dost náročné na sběr dat a navíc je těžké…

01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte