Muž přezdívaný Nelson žije v Treasure, asi čtyři hodiny jízdy od hlavního města Kingstonu. Říká o sobě, že je agronom, a na své pole je patřičně hrdý. Pěstuje jen jednu rostlinu, ganju - jamajskou marihuanu, ta je jeho jediným zdrojem příjmů a rovněž i jediným zdrojem potíží s policií. „Yeah, man, otravují mě často. Musím je občas podplatit nebo jim dát nějakou ganju - a je po problému,“ říká s úsměvem. Jak zní jedno typicky jamajské přísloví: „Why drink and drive when you can smoke and fly“ (proč pít a řídit, když můžeš kouřit a létat).

Příliš mnoho studentek

Negril, Ocho Rios či Montego Bay - to jsou tradiční jamajská centra turistického ruchu, známá turistům z USA a západní Evropy. Opravdovou Jamajku zbavenou nánosu turistického pohodlí a zábavy tam ale lze najít jen těžko. Běloch cestující jinak než v klimatizovaném turistickém autobusu je na Jamajce raritou. Ulice Kingstonu lemují rozpadající se chatrče, u silnic leží vraky ohořelých aut, haldu odpadků hned vedle McDonaldu spásají kozy. A tisíce černochů zevlují všude kolem. Koloniální minulost je na Jamajce patrná na každém kroku, i univerzita UWI (University of the West Indies) byla vybudována na ploše bývalé plantáže s cukrovou třtinou. Během druhé světové války zde v dřevěných domcích žili němečtí zajatci. V roce 1948 britská vláda lágr zrušila, osazenstvo poslala zpět do Německa a založila tu pobočku Londýnské univerzity. Dnes je UWI centrem vyššího vzdělávání pro celou oblast Karibiku…

v28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte