Švýcarsko nebylo jedinou neutrální zemí, která vydělávala na druhé světové válce a tak či onak těžila ze spolupráce s nacistickým Německem. Avšak v posledních dvou letech - poté, co se vynořil problém „spících kont“ - se stalo symbolem takového profitu (Respekt č. 40/96,6/97). Švýcarská vláda se snaží z celé věci vybruslit: letos ohlásila vznik fondu pro oběti holocaustu a Nadaci solidarity (Respekt č. 12/97). Jenže stále se objevují novinky, které tuto očistu torpédují. Zatím s poslední z nich přišla britská televize BBC: podle laboratorních zkoušek obsahuje pýcha švýcarského mincovnictví - tzv. Goldvreneli - zubní zlato. Podívejme se ale nyní na atmosféru, kterou tyto nepříjemné stránky vlastní minulosti v dnešním Švýcarsku a Švýcarech vyvolávají.

Jsme jedna rodina

Za dusného červnového večera se curyšské Divadlo na Neumarktu podobá kotli vřící polévky - na jevišti se čte ze štvavých dopisů, jakých dostávají švýcarští Židé dnes pětkrát víc než obvykle, a diskutuje se na téma antisemitismus. Za myšlenkový arzenál pisatelů by se nemusel stydět žádný nacista. Židé jsou označováni za vítěze holocaustu, za atomové zločince, svádějící „naši mládež“ pornografií a myšlenkami new age, za rušitele…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte