Muzeum jako zážitek

Jak vyhlížejí školní návštěvy muzeí? Nuda. Představte si však následující obraz: děti sedí se zavázanýma očima a poslepu osahávají záhadné věci, aby zjistily a zkusily popsat, k čemu by mohly sloužit. Zahrají si na mluvící buben a zatančí rituální tanec, uslyší původní nahrávky mlaskavé řeči. Africká sobota. K obědu je tropická specialita připravená vlastnoručně jedním afrikanistou, který komentuje dění a odpovídá na otázky, které se během dne vynoří. Z moduritu se modelují sošky, malují se africké masky, a odpoledne, než se všichni rozejdou domů, je vytvořen hřebíkový fetiš, do kterého si každý pro štěstí zatluče kousek železa. Afrika je všude kolem. Při vší exotice jsme ovšem v centru Prahy, v Náprstkově muzeu.

Překročit běžný pohled na skutečnost

Projekt Afrika, o kterém je řeč, byl předznamenáním série projektů, jimiž se Náprstkovo muzeum, společně s Institutem základů vzdělanosti UK, usiluje vykročit ze stínu, a mimo jiné nabízí pomocnou ruku další instituci - škole.Projekty jsou postaveny na myšlence umožnit dětem setkání s jinými kulturními okruhy na jiné (a hlubší, protože zážitkové) základně, než může poskytnout televize nebo běžná školní výuka či procházka mezi vitrínami.Aby šlo o opravdové setkání, nikoli o pouhé obzírání a informování, je potřeba překročit běžný pohled na skutečnost a nahlédnout hlouběji do života společností, o nichž je řeč. Vychází se od rozrušení vlastních kulturních stereotypů (k placení…

45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte